Translate

30 grudnia 2024

Leipziger Weihnachtsmarkt czyli świąteczny Lipsk (GALERIA)


Boże Narodzenie w mieście Bacha! 

Znany z targowych/ handlowych tradycji Lipsk również organizuje popularny jarmark bożonarodzeniowy. 











"Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; cz. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi po Berlinie we wschodniej części Niemiec. Położony jest nad Białą Elsterą. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy w przybliżeniu milion mieszkańców. Pod koniec 2019 roku, z liczbą mieszkańców wynoszącą ponad 590 tys., Lipsk zajmował dziewiąte miejsce w Niemczech pod względem liczby ludności. Lipsk to duży ośrodek przemysłowy, jedno z ważniejszych centrów handlu (Targi Lipskie). Niemiecka nazwa Leipzig jest zgermanizowaną formą górnołużyckiej nazwy Lipsk. W 1165 margrabia Miśni Otto Bogaty nadał Lipskowi prawa miejskie oraz przywileje handlowe. W Lipsku krzyżowały się drogi Via Imperii i Via Regia. W 1497 Lipsk otrzymał przywilej organizowania targów. W Lipsku w 1711 po raz pierwszy w całości wydano Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego Jana Długosza 231 lat po jego śmierci. W 1723 kantorem w kościele św. Tomasza został Jan Sebastian Bach. 16-19 października 1813 nieopodal miasta rozegrała się „Bitwa Narodów”, zakończona klęską wojsk Napoleona i śmiercią jednego z wodzów – ks. Józefa Poniatowskiego. Podczas pobytu w Gohlis, które jest obecnie częścią Lipska, w 1785 roku Friedrich Schiller napisał swój poemat „Oda do radości” - obecnie hymn Europy. W 1813 roku w Lipsku urodził się Richard Wagner" (za: Wikipedia) 










na zdjęciach świąteczny jarmark w rynku Naschmarkt oraz na placu przed operą. 


strona oficjalna:


moje relacje z Lipska:









polecam również posty oznaczone tagami: 











wpis urlopowy - poza Dolnym Śląskiem 

******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz