Translate

18 grudnia 2024

Pałac Czapskich w Krakowie z muzealnymi zbiorami numizmatów i starodruków (GALERIA)


Pałacyk z końca XIX wieku mieści Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego - najstarszy i największy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. 

Zbiory tego muzeum robią wrażenie! Niezwykle bogata jest kolekcja monet i odznaczeń, tworzą one Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej. 













"Pałac Czapskich (dawniej Pałac Krasińskich, później także Pałac Hutten-Czapskich) – XIX-wieczny pałac w Krakowie. W 1883 Hubert Antoni Krasiński, właściciel Regimentarzówki na Ukrainie, lekarz i działacz społeczny, przeniósł się z Warszawy do Krakowa i tutaj zbudował neorenesansowy pałacyk według projektu Antoniego Siedeka. Budowa pałacu zakończyła się w 1884. Hubert Krasiński mieszkał w pałacu do swojej śmierci w 1890. Po śmierci pierwszego właściciela pałac drogą kupna nabył w 1894 Emeryk Hutten-Czapski, który postanowił w budynku tym umieścić swoją muzealną kolekcję (ponad 11 tys. monet, medali, orderów, banknotów i rycin). Po zakończeniu generalnego remontu, 28 czerwca 2013 Muzeum Narodowe w Krakowie otworzyło w pałacu Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej, w którym jest wystawiona kolekcja monet, medali i banknotów polskich oraz zbiór starych druków i rękopisów [...]" 












"[...] Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (także Muzeum Czapskich) – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie mieszczący się w pałacu Czapskich. Pałacyk, zbudowany w 1884 roku, zakupił Emeryk Hutten-Czapski, kiedy sprowadził się do Krakowa. Był on wicegubernatorem Petersburga, a z zamiłowania kolekcjonerem, bibliofilem i numizmatykiem. W rodzinnym majątku Stańków zgromadził ponad 11 tys. monet, medali, orderów, banknotów i rycin oraz bogatą bibliotekę. Emeryk Hutten-Czapski zmarł w trakcie prac organizacyjnych 23 lipca 1896 roku. Dużą rolę w tworzeniu muzeum odegrała w tym okresie wdowa po Emeryku Hutten-Czapskim, Elżbieta Hutten-Czapska, która w 1901 roku dokonała otwarcia placówki. Rodzina, reprezentowana przez Jerzego Hutten-Czapskiego, przekazała kolekcję miastu 12 marca 1903 roku. 18 lipca 1904 roku Muzeum Czapskich stało się oddziałem Muzeum Narodowego" (za: Wikipedia) 














"Znajdująca się w pałacyku, wciąż powiększana, kolekcja numizmatyczna liczy dziś ponad 100.000 obiektów, z czego 2500 najcenniejszych można podziwiać na ekspozycji zajmującej prawie cały budynek. Gabinet Numizmatyczny został założony w 1883 roku. Skromny początkowo zbiór rozrastał się głównie dzięki hojności prywatnych ofiarodawców, np. Henryka Bukowskiego. Darowizna kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego dokonana w 1903 roku spowodowała radykalną zmianę rangi Gabinetu, który stał się posiadaczem najbardziej reprezentatywnego zbioru monet i medali i banknotów polskich z szeregiem unikatów. Obecnie zbiór Gabinetu liczy około 109 tysięcy obiektów. Składają się na niego m.in.: monety antyczne (ok. 9000), polskie i obce (ok. 60 000), medale (ok. 7000), medaliki religijne (2646 sztuk), banknoty (ok. 19 000), varia (ok. 6200 obiektów) i depozyt (ok. 4400)
[...]"














"[...]  Spośród obiektów antycznych na uwagę zasługują monety greckie epoki archaicznej, aleksandryjskie oraz celtyckie. Najliczniej reprezentowane są monety cesarstwa rzymskiego. W zbiorze monet polskich szczególnie cenny jest zespół denarów pierwszych Piastów. Licznie reprezentowane są banknoty, wśród których należy wyróżnić pierwsze polskie rodzime pieniądze papierowe z czasów powstania kościuszkowskiego 1794 roku, banknoty Królestwa Polskiego oraz bony zastępcze i papiery wartościowe. Kolekcja medali (XVI-XX wiek) obejmuje przede wszystkim medale polskie (królewskie i prywatne) oraz obce, w tym dzieła najwybitniejszych artystów z tej dziedziny: Samuela Ammona czy Sebastiana Dadlera [...]" 
(za: 
https://mnk.pl/oddzial/mnk-czapscy)















więcej o wystawie i zbiorach Gabinetu Numizmatycznego: 
















strona oficjalna: 
















"Zbiory starodruków zapoczątkowane zostały darem rodziny Czapskich – ponad ośmiotysięczną biblioteką Emeryka Hutten-Czapskiego. Po włączeniu do niej kolekcji Chodkiewiczów, Heleny Dąbczańskiej, Edwarda Goldsteina, Feliksa Jasieńskiego, Wacława Lasockiego, Adolfa Sternschussa, Adama Wolańskiego i innych biblioteka starodruków liczy obecnie ponad 26 tysięcy pozycji i w całości została zaliczona do Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Do zbioru biblioteki włączono także dzieła wydane w 1. połowie XIX wieku. Zgromadzono głównie polonika, pomnikowe prace dotyczące historii i prawodawstwa polskiego, dorobek nauki europejskiej z okresu XVI-XIX wieku, zwłaszcza prawa, teologii, nauk przyrodniczych." (za: https://mnk.pl/)













polecam również: 






















galeria urlopowa - poza Dolnym Śląskiem i Sudetami 



******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz