Translate

4 stycznia 2025

Fontanna Alegoria Walki i Zwycięstwa we Wrocławiu - nocą (GALERIA)


Jedna z najpiękniejszych zabytkowych fontann Wrocławia i Dolnego Śląska w wersji nocnej i świątecznej. 

Rzeźby w sztucznym świetle wyglądają niezwykle dynamicznie! 






"Fontanna Alegoria Walki i Zwycięstwa (Studnia Walki i Zwycięstwa/ niem. Bismarckbrunnen/ Brunnen des Kampfes und des Sieges) – fontanna oraz rzeźby (pomniki) Walka i Zwycięstwo położone we Wrocławiu w ciągu Promenady Staromiejskiej biegnącej wzdłuż fosy miejskiej. Obiekt utrzymany jest w stylu neobarokowym. Autorami są: architekt Bernard Sehring oraz rzeźbiarz Ernst Seger. Fundatorem fontanny był komitet budowy pomnika Bismarcka, który na jej budowę przeznaczył środki finansowe. Fontanna powstała w 1905 roku. Cała kompozycja składa się z trzech zasadniczych elementów. Są to dwa pomniki (rzeźby ustawione na postumentach) oraz fontanna umieszczona pomiędzy nimi, połączona z pomnikami łukowatymi ramionami, nieco wyniesiona ponad przyległy teren, do której prowadzą schody. Obie rzeźby przedstawiają młodego atletę, siłacza" (za: Wikipedia) 






więcej informacji:






polecam również: 





******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz