Niezwykła nekropolia pełna zabytków sepulkralnych m.in. z epoki baroku.
To prawdziwe muzeum pod gołym niebem.
Można tam podziwiać nie tylko stare, piękne nagrobki i kaplice grobowe, ale i miejsca spoczynku kilku słynnych, ciekawych osób - w tym szczególnie ważnego mistyka!
Nazywany jest Łużyckim Campo Santo.
"Görlitz (górnołuż. Zhorjelc) – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, siedziba powiatu Görlitz. Do 31 lipca 2008 roku Görlitz było miastem na prawach powiatu. Leżące na europejskim szlaku Via Regia. Położone nad Nysą Łużycką na granicy z Polską, w Łużycach Górnych. Jest najbardziej wysuniętym na wschód miastem Niemiec. Dawniej tworzyło jedno miasto wraz ze Zgorzelcem, dzisiejszym miastem położonym w województwie dolnośląskim. Wraz ze Zgorzelcem tworzy Euromiasto Görlitz/Zgorzelec, które ma łączną populację około 86 000. Görlitz jest jednym z niewielu niemieckich miast tej wielkości niezniszczonych podczas II wojny światowej, a co za tym idzie posiadających niezaburzony układ przestrzenny i zabytki ze wszystkich epok historycznych. Od 1815 do 1918 roku Görlitz należało do prowincji śląskiej w Królestwie Prus, a później do prowincji dolnośląskiej - było największym miastem prowincji śląskich na zachód od linii Odry i Nysy" (za: Wikipedia)
"Nikolaikirchhof był głównym miejscem pochówku miasta Görlitz od jego założenia w XII wieku aż do otwarcia cmentarza miejskiego w 1847 roku. Ze względu na bogatą kolekcję nagrobków i epitafiów z początku XVII w. do połowy XIX w. oraz krypt z XVII i XVIII w. uznawany jest za rzadki przykład nowożytnej protestanckiej kultury cmentarnej. Na Nikolaikirchhof zachował się zbiór około 850 nagrobków i epitafiów. Pochodzą one z okresu od początków XVII wieku do połowy XIX wieku.
Z co najmniej 21 krypt zachowało się 17. Pochowani są tam m.in.: Johannes Maximilian Avenarius -malarz ekspresjonista, Jakob Böhme - znany niemiecki mistyk i filozof czy Gregor Gobius - burmistrz Görlitz i alchemik" (za: Wikipedia)
mapa/lokalizacja:
więcej informacji:
na blogu o pochowanych tam osobach:
polecam również inne posty oznaczone tagami:
*****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz