W niezwykłym świecie zabytkowych mebli!
Na przełomie 2024 i 2025 roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowało sporą wystawę czasową prezentującą m.in. neostyle w meblarstwie i sztukach użytkowych.
Na wystawie zaaranżowane zostały m.in. ozdobne stoły, krzesła, szafy imitujące renesans, barok czy gotyk.
Plagiat wszech czasów. Historyzm w meblarstwie
[wystawa czasowa]
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
czas trwania:
5 listopada 2024 – 23 lutego 2025
"Wystawa przygotowana w 125. rocznicę powstania we Wrocławiu Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności, które odegrało rolę kulturotwórczą w czasach historyzmu. Pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja zabytkowych sprzętów z czasów historyzmu przybliża tę mało znaną epokę i przedstawia jej intrygujące oblicze. Poświęcona jest głównie meblarstwu 2. połowy XIX i początku XX w., ale na jego przykładzie ukazuje najważniejsze nurty inspirowane dawnymi stylami występujące wówczas w architekturze wnętrz i rzemiośle artystycznym. Celem wystawy jest przedstawienie historyzmu z zupełnie nowej perspektywy i udowodnienie, że nie można traktować go tylko i wyłącznie jako naśladownictwa minionych stylistyk [...]"
"[...] Od połowy XIX w. dzięki szybkiemu rozwojowi gospodarczemu pojawiały się nowoczesne maszyny, materiały, nieznane wcześniej technologie i masowa produkcja. Stawiało to zupełnie nowe wymagania przed twórcami i artystami. W obliczu tych zmian przyjęli oni postawę aktywnego poznania nieznanych wcześniej możliwości i wykorzystali je do kopiowania i naśladownictwa dzieł dawnych mistrzów, które uznawano za wzorcowe, a które reprezentowały style historyczne: romanizm, gotyk, renesans, barok, rokoko i klasycyzm. Ta postawa nie wynikała z braku pomysłu na nowe formy artystyczne, ale z konieczności oswojenia się z nowymi wyzwaniami diametralnie zmieniającego się świata. Kolekcja mebli z 2. połowy XIX w. i początku XX w. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu liczy blisko 350 zabytków i ilustruje rozwój stolarstwa w czasach historyzmu, secesji i art déco, głównie w Europie Środkowej [...]"
"[...] Zespół ten w większości pozyskano w latach 40. i 50. XX w. dzięki przekazom od różnych instytucji i ze składnic muzealnych działających po II wojnie światowej na terenie Dolnego Śląska. Największą jednak część, bo stanowiącą blisko jedną trzecią tej kolekcji, muzeum nabyło w latach 1997–2022 w ramach prowadzonej celowo strategii ukierunkowanej na zwiększenie zbiorów ilustrujących neostyle w epoce historyzmu. Przyjęcie od lat 90. ubiegłego wieku powyższej polityki zakupowej było podyktowane koniecznością zwiększenia zasobów muzealnych o artefakty z czasów produkcji fabrycznej, która była wcześniej niedoceniana i pomijana [...]"
"[...] Wśród najciekawszych przykładów mebli z przełomu XIX i XX w. pokazywanych na wystawie znalazły się m.in. krzesła o zaskakujących kształtach z 1903 r. autorstwa malarza Józefa Deskura (1861–1915) i parawan z 1899 r. wykonany przez Ottona Ubbelohde (1867–1922). Warte wymienienia jest także charakterystyczne dla tych czasów krzesło z polskiej fabryki „Mazowia”. Śląskie meblarstwo reprezentują sprzęty wykonane przez założoną w 1902 r. Szkołę Snycerstwa w Cieplicach, np. fragmenty zestawu do sypialni"
(za: Muzeum Narodowe we Wrocławiu)
strona oficjalna wystawy i muzeum:
mapa/lokalizacja:
polecam również inne relacje z wystaw w tym muzeum:
polecam również inne posty oznaczone tagami:
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz