Translate

5 stycznia 2025

Pomnik Bitwy Narodów w Lipsku (GALERIA)


Niezwykła budowla upamiętnia słynną bitwę z początku XIX wieku.

To największy zabytkowy pomnik Europy. Ma prawie... 100 metrów! 












"Völkerschlachtdenkmal w Lipsku został zbudowany w stylu monumentalnym (wilhelmińskim) przez Brunona Schmitza (21 listopada 1858 w Düsseldorfie - 27 kwietnia 1916 w Charlottenburgu) w latach 1898-1913. Upamiętnia decydującą bitwę pod Lipskiem, która miała miejsce 18 października 1813 roku podczas wojen napoleońskich (w Niemczech zwanych wyzwoleńczymi). Pomnik ma formę wieży, zawierającą salę sław i kryptę. Ma około 91 metrów wysokości i jest najwyższym pomnikiem w Europie. Ponieważ Saksonia stanęła w bitwie po stronie Napoleona i musiała w jej wyniku ponieść znaczne straty terytorialne, nie było chętnych do wzniesienia pomnika tej porażki w Lipsku. Do końca XIX wieku nie powstały żadne poważne plany realizacji pomnika. 
Kamień węgielny pod pomnik wmurowano 18 października 1898 roku w południowo-wschodniej części miasta. Miejsce pamięci o powierzchni 42 500 metrów kwadratowych zostało podarowane Niemieckiemu Stowarzyszeniu Patriotycznemu przez miasto Lipsk. Budowę sfinansowano m.in. z 26 specjalnie zorganizowanych loterii i darowizn. Uroczystość zawieszenia wiechy odbyło się 18 października 1911 roku. Zwornik wmurowano 13 maja 1912 roku.  Pomnik odsłonięto 18 października 1913 roku z okazji 100. rocznicy Bitwy Narodów. Głównym gościem ceremonii inauguracji był cesarz Wilhelm II [...]" 
 














"Widoczne części pomnika wykonano z granitu, wydobywanego przez firmę G. Günther w Lipsku w kamieniołomie Bergkirche Beucha. Na potrzeby budowy wydobyto, przetworzono i sprowadzono do Lipska 26 500 bloków kamiennych. Pomnik składa się w 90% z betonu i był wówczas uważany za jedną z najważniejszych konstrukcji betonowych w Niemczech. Bezpośrednio przed Pomnikiem Bitwy Narodów znajduje się sztucznie utworzony zbiornik wodny (tzw. See der Tränen um die gefallenen Soldaten - Jezioro Łez Poległych Żołnierzy) o wymiarach 162×79 metrów, w którego tafli wody odbija się pomnik.  Pomnik Bitwy Narodów ma plan kwadratu. Dolna konstrukcja składa się z cokołu , który poprzedzony jest szeroką klatką schodową z figurą Michała na froncie. Kończy się wielopoziomową konstrukcją, z której ze wszystkich stron prowadzą do wnętrza wąskie schody. Środkowa konstrukcja składa się z sześcianu. Górna konstrukcja składa się z kopuły otoczonej dwunastoma monumentalnymi figurami strażników i zwieńczonej kwadratową platformą widokową. Pomnik Bitwy Narodów ma 91 metrów wysokości i patrząc z Lipska stoi w kierunku głównego obszaru ówczesnych walk. Od podstawy do platformy widokowej na górze znajduje się 500 stopni, z których większość prowadzi w górę wąskimi spiralami.  Dla porównania Statua Wolności w Nowym Jorku jest tylko o około 2 metry wyższa od Pomnika Bitwy Narodów w Lipsku [...]" 













"[...] Elementy rzeźbiarskie Pomnika Bitwy Narodów powstały pod kierunkiem Christiana Behrensa (ur. 12 maja 1852 w Gocie, zm. 14 września 1905 we Wrocławiu) i Franza Metznera (18 listopada 1870 Všeruby k. Pilzna – 24 marca 1919 Berlin). Zabytek posiada bogatą dekorację rzeźbiarską zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Na zewnętrznej ścianie kopułowego budynku znajduje się dwunastu kolosalnych Strażników Wolności (każdy o wysokości 13 m). Przedstawiają postacie rycerzy z pochylonymi głowami i opartymi na mieczach. Nad głównym wejściem do pomnika znajduje się monumentalna figura św. Michała Christiana Behrensa. Archanioł Michał uznawany jest za patrona Niemiec. Z zewnętrznych schodów zwiedzający wchodzi do wnętrza, które jest podzielone na kryptę poniżej i salę chwały powyżej . Krypta przedstawia symboliczny grób ponad 120 000 poległych żołnierzy Bitwy Narodów. Osiem filarów krypty zaprojektowano jako ogromne maski pośmiertne , przed którymi stoi dwóch monumentalnych strażników śmierci (6 m). Przedstawiają postacie rycerzy z pochylonymi głowami i opartymi na tarczach. Nad nim centralna sala pamięci otwiera Salę Chwały, w której znajdują się cztery kolosalne (9,5 m) cnoty Niemców w wojnach wyzwoleńczych: siła ludu po stronie północnej, gotowość do poświęceń po stronie wschodniej, męstwo po stronie południowej i siła wiara po zachodniej stronie. Masywne okrągłe łuki pomiędzy postaciami cnót ozdobione są witrażami i ciężkimi żelaznymi drzwiami, nadając sali sławy wygląd katedry. Każdy z okrągłych łuków łączy dwie półkolumny z wysokimi płaskorzeźbami przedstawiającymi pogrążone w żałobie kobiety i mężczyzn" (za: Wikipedia) 




















polecam również inne posty oznaczone tagami: 















wpis urlopowy - poza Dolnym Śląskiem 

******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz