Ciekawy zabytek obronny z XV wieku z wystawami dotyczącymi historii i sztuki.
Muzeum, które warto odwiedzić, będąc w Görlitz. To element dawnych fortyfikacji oraz prawdziwa skarbnica ciekawych zabytków i dzieł sztuki.
"Kaisertrutz - jeden zachowanych elementów fortyfikacji miasta Görlitz. Pierwotnie miasto otaczało około 30 baszt i różnego typu elementów obronnych. W 1490 roku zbudowano „Reichenbacher Rondell” - bastion przed podwójnymi murami miejskimi, aby zabezpieczyć szlak handlowy Via Regia, biegnący przez miasto od zachodu. Kaisertrutz otrzymał swoją nazwę w 1641 roku podczas wojny trzydziestoletniej. Miasto zostało zajęte przez Szwedów i podczas kilkutygodniowego oblężenia stawiło czoła wojskom cesarskim i saskim. W 1848 roku, po wyburzeniu murów łączących go z wieżą Reichenbach i murem miejskim, Kaisertrutz przebudowano jako główny posterunek wartowniczy garnizonu pruskiego. Nowa wartownia otrzymała arkadowy ganek i dwie flankujące wieżyczki. Po szeroko zakrojonych pracach renowacyjnych w 1932 roku otwarto działy historii miasta, prehistorii i wczesnej historii Łużyc Górnych - Kaiser-Friedrich-Museums im Kaisertrutz. Kaisertrutz został ponownie otwarty w 1948 roku. „Galerie der Moderne” została otwarta na trzecim piętrze Kaisertrutzes w połowie stycznia 2015 roku. Prezentuje około 200 dzieł z XIX i XX wieku, głównie ze zbiorów muzealnych miasta: malarstwo, grafikę, a także rzeźbę, ceramikę i szkło" (za: Wikipedia)
"Kulturhistorisches Museum Görlitz („Zbiory historii i kultury Görlitz” - „Görlitzer Sammlungen für Geschichte und Kultur“). Muzeum Historii Kultury prezentuje swoje skarby w trzech zabytkowych obiektach - Kaisertrutz, Wieży Reichenbacher i w barokowym domu przy Neißstraße. W 1888 roku Ludwig Feyerabend założył w Görlitz Towarzystwo Antropologii i Prehistorii Łużyc Górnych. W 1902 roku otwarto Górnołużycką Izbę Pamięci, dzisiejszy Dom Kultury w Zgorzelcu. Muzeum Cesarza Fryderyka zostało założone w Górnołużyckiej Sali Pamięci w 1903 roku i otwarte w 1904 roku. Pierwszym dyrektorem muzeum był Ludwig Feyerabend. Oprócz galerii obrazów prezentowane były głównie dzieła sztuki i rzemiosła, eksponaty archeologiczne i lokalne [...]"
"[...] W 1932 roku, po pracach remontowych, otwarto Kaisertrutz jako muzeum z działami historii miasta oraz prehistorii i historii wczesnej. W tym samym roku w barokowej kamienicy przy Neißstrasse ustanowiono gabinet graficzny, w którym znajdowały się zbiory muzeum miejskiego. W 1936 roku nazwę muzeum zmieniono na „Miejskie Zbiory Sztuki”. W 1947 r. wznowiono pracę muzeów w Görlitz. W 1948 roku ponownie otwarto Kaisertrutz ze zmienioną wystawą. W Kaisertrutz eksponowane są ważne średniowieczne rzeźby, takie jak „Maria przy nadziei” z ok. 1400 r., późnogotyckie obrazy tablicowe i tekstylia. Są tam także ważne przykłady malarstwa, rzeźby i rzemiosła od XVI do XVIII wieku. Prezentowana jest tam również kolekcja obrazów z okresu oświecenia i wczesnego romantyzmu, m.in. autorstwa Johanna Eleazara Zeissiga, Jacoba Philippa Hackerta i Franza Gareisa. Kolekcja skupiają się na sztuce Görlitz, w tym pracach Johannesa Wüstena" (za: Wikipedia)
więcej informacji:
mapa/lokalizacja:
zapraszam również:
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz