Wnętrza średniowiecznego zamku królów Czech!
W mojej relacji znajdziecie zdjęcia z takich zakątków zamku/pałacu, jak: Vladislavský sál, Stará sněmovna, Jezdecké schody czy Místnost Nových zemských desk z polichromowanymi herbami.
"Zamek Praski lub Zamek na Hradczanach (cz. Pražský hrad) – zamek w Pradze, na Hradczanach, istniejący już od najstarszych dziejów Pragi, dawna siedziba królów czeskich. Według Księgi rekordów Guinnessa jest to największy pod względem zajmowanej powierzchni zamek na świecie. Pod koniec IX wieku pierwszy historyczny książę przemyślidzki Borzywoj I przeniósł swoją siedzibę z Lewego Hradca na wzgórze nad Wełtawą. W 1303 zamek został zniszczony przez pożar. Jego odbudowę rozpoczęto właściwie dopiero pod panowaniem królów czeskich z dynastii Luksemburgów. Za panowania Wacława IV zakończono budowę głównego skrzydła zamkowego (południowego) i rozpoczęto wznoszenie następnej części pałacu. Jednocześnie, w 1344 roku Karol IV Luksemburski położył ze swoim ojcem Janem i przyjacielem oraz pierwszym arcybiskupem praskim Arnosztem z Pardubic kamień węgielny pod budowę archikatedry św. Wita w związku z awansowaniem diecezji praskiej na archidiecezję [...]"
"[...] Stary Pałac Królewski (czeski: Starý královský palác) – budynek w historycznej centralnej części południowego skrzydła Zamku Praskiego, który był siedzibą czeskich książąt i królów od X do XVI wieku. Znajduje się tam kaplica Wszystkich Świętych, sala władysławowska, Stary Dom, Zarządu Wojewódzkiego i dawne kancelarie. Na niższych piętrach zostały zachowane piętra pałacu Karola IV, a pod nią sala tronowa Sobiesława II Przemyślidy z pierwszej połowy XII wieku [...]"
"[...] Sala władysławowska (czes. Vladislavský sál) − największa i najważniejsza z reprezentacyjnych sal Zamku Praskiego. Sala została zbudowana około 1490 roku za panowania Władysława II Jagiellończyka według projektu architekta Benedykta Rejta. Jest przykładem tzw. gotyku władysławowskiego. Sala ma rozmiary 62 × 16 m i wysokość 13 m i została wybudowana w stylu gotyckim z renesansowymi oknami. Jest obecnie używana do organizacji świąt państwowych, posiedzeń nadzwyczajnych parlamentu i zaprzysiężeń prezydenta. Należy do najbardziej złożonych przestrzeni konstrukcyjnych i architektonicznych późnego średniowiecza. W szczególności budowa złożonego kamiennego systemu sklepień o rozpiętości 16 m była wyrafinowanym osiągnięciem inżynieryjnym" (za: Wikipedia)
strona oficjalna - więcej informacji:
mapa/lokalizacja:
polecam również:
(w osobnej galerii muzeum zamku w części podziemnej)
>>> Jako ciekawostkę można dodać, że wygląd sali władysławowskiej w Pradze wpłynął na architekturę ratusza w Lwówku Śląskim i ratusza w Bolesławcu.
****
wpis urlopowy - poza Dolnym Śląskiem
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz