Perełka Gór Stołowych na wyciagnięcie ręki!
Atrakcja jest dostępna za darmo. To idealne miejsce na spacer! Znajduje się bardzo blisko polskiej granicy!
"Ostaš (niem. Wostasch, Ostasch, pol. Ostasz) – szczyt (700 m n.p.m.) w czeskiej części Gór Stołowych. Wzniesienie położone jest około 3,0 km na północny zachód od centrum Police nad Metují, w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Broumovsko. Wzniesienie o charakterystycznym stołowym kształcie, z wyraźną płaską częścią szczytową, jest jednym z wyższych wzniesień czeskiej części Gór Stołowych. Góra stanowi obszar rezerwatu przyrody Ostaš. Część szczytowa położone jest na niewielkiej wierzchowinie stołowej, którą tworzą dwie olbrzymie płyty skalne, zbudowane z górnokredowych piaskowców ciosowych, która we wszystkich kierunkach opada 40-metrowymi pionowymi skalnymi ścianami, które w niższych partiach przechodzą w strome zbocza, porośnięte lasem regla dolnego. Na wierzchołku płyty górnej położona jest Frydlancka Skała (Frýdlantská skála) z punktem widokowym, a na skraju płyty platforma widokowa [...]"
"[...] Piaskowcowa powierzchnia szczytu jest zwietrzała, popękana i poprzecinane wieloma szczelinami, a między dwoma płytami skalnymi na wierzchowinie znajdują się dwa labirynty skalne. Na wschodnim zboczu wyższej płyty, znajduje się labirynt górny, z szeregiem osobliwych utworów skalnych. Na górze znajduje się kilka punktów widokowych, z których roztaczają się panoramy Broumowskich Ścian, Karkonoszy, Gór Kamiennych, Sowich, Orlickich i Bystrzyckich. Nazwa góry pochodzi od imienia św. Eustachego (Eustacha lub Ostacha), patrona myśliwych, którzy w Średniowieczu chętnie tu polowali, a także trudnili się przeprowadzaniem osób przez pobliską granicę. Później masyw stanowił schronienie dla prześladowanych protestantów, zwłaszcza po ich porażce pod Białą Górą. Ostatni raz skały w Ostaszu służyły za schronienie podczas II wojny światowej" (za: Wikipedia)
mapa/lokalizacja:
parking/trasa /szlak:
(miejsce znajduje się w linii prostej 9 km do przejścia granicznego Golińsk - Starostin)
więcej informacji:
polecam również:
a w okolicy:
*****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz