Translate

23 stycznia 2025

Meissen Porzellan-Museum - muzeum porcelany w Miśni (GALERIA)


Niesamowite zbiory porcelany w mieście, które słynie z produkcji wyrobów ceramicznych od 1710 roku! To miasto, w którym narodziła się europejska porcelana! 

Królewska manufaktura wytyczyła historię i tradycję. Dziś Miśnia nadal przyciąga miłośników zabytkowych i wciąż produkowanych serwisów i bibelotów. 

Zapraszam do mojej bogatej relacji fotograficznej z perły Saksonii. 

Rozmaite finezyjne figurki, kunsztowne dekoracje, zapierające dech małe arcydzieła sztuki użytkowej!  

















"Porcelana miśnieńska (niem. Meißener Porzellan) – pierwsza europejska porcelana, produkowana w Miśni. Wynalazcą procesu jej fabrykacji był Ehrenfried Walther von Tschirnhaus – w roku 1708. Po jego śmierci w tymże roku rozwojem produkcji porcelany zajął się jego uczeń, Johann Friedrich Böttger. Decyzją króla Polski Augusta II Mocnego z 23 stycznia 1710 rozpoczęła działalność Królewsko-Polska i Elektorsko-Saska Manufaktura Porcelany (niem. Königlich-Polnische und Kurfürstlich-Sächsische Porzellan-Manufaktur). Manufaktura funkcjonuje do dziś pod nazwą Staatliche Porzellan-Manufaktur Meissen GmbH. Element z tarczy herbowej elektorów saskich – skrzyżowane miecze – stał się znakiem, który umieszczano na wyrobach królewskiej manufaktury z Miśni. Miecze malowano kobaltem pod glazurą [...]" 















"[...] Monarcha powierzył Böttgerowi potrzebne środki do rozbudowania fabryki, którą w 1710 r. przeniósł do Miśni pod Dreznem i umieścił w zamku Albrechtsburg.
W wytwórni, której pierwszym kierownikiem do 1719 r. był sam Böttger, ciągle prowadzono prace nad modernizacją produkcji oraz ulepszania składu masy kamionkowej w celu uzyskania białej porcelany, co udało się uzyskać w 1713 r. W pierwszym okresie działalności manufaktury w Miśni, datowanym na lata 1710–1719, głównym modelarzem był Johann Jakob Irminger. Lata 1720–1733 są w historii miśnieńskiej manufaktury zwane okresem malarskim (ponieważ na wyrobach z tego okresu dominuje dekoracja malowana) lub okresem Höroldta (od nazwiska kierownika pracowni malarskiej Johanna Gregora Höroldta).
W latach 1733–1756 miśnieńska manufaktura przeżywała największy rozkwit. Stało się tak za sprawą przybycia do Miśni kreatywnego i pracowitego rzeźbiarza Johanna Joachima Kändlera. Był on projektantem licznych figurek przedstawiających postaci i zwierzęta [...]" 
















"[...] Po śmierci króla Augusta III kierownictwo manufakturą powierzono profesorowi Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie – Christianowi Wilhelmowi Dietrichowi. Okres ten, przypadający na lata 1763–1774 – z powodu podporządkowania kierunku artystycznego Akademii Drezdeńskiej nazywany jest akademickim.
W XIX w., po okresie wojen napoleońskich, nastąpiła modernizacja wytwórni, polegająca między innymi na wprowadzeniu do procesu produkcji metod przemysłowych. Wytwarzano przedmioty dobrej jakości, a we wzornictwie tak jak i w innych dziedzinach sztuk zapanowały tendencje historyzujące. 
Na początku manufaktura w Miśni była własnością króla Saksonii ; w 1830 roku stała się własnością kraju związkowego Saksonii.
Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 r. firma została przywrócona Saksonii , która jest jej jedynym właścicielem. Choć jej produkty są drogie, wysoka jakość i wartość artystyczna sprawiają, że porcelana miśnieńska jest pożądana przez kolekcjonerów i koneserów"
(za: Wikipedia) 

















"Muzeum zostało zbudowane w bezpośrednim sąsiedztwie Manufaktury Porcelany. Zostało otwarte w styczniu 1916 r. jako „hala wystawowa” z reprezentatywnym wyborem modeli. Porcelana z muzeum została ewakuowana do zamku Albrechtsburg w 1944 roku. Muzeum zostało ponownie otwarte w 1960 roku, kiedy Manufaktura Porcelany świętowała swoje 250-lecie. Budynek Muzeum Porcelany nadal stoi w swojej pierwotnej formie, a w 2005 roku dobudowano nowoczesny aneks" 

(za: www.porzellan-museum.com)














mapa/lokalizacja:














polecam również inne posty oznaczone tagami:

#PORCELANA 

(wystawy i kolekcje porcelany w tym: Miśnia, Drezno, Kraków (Wawel), Wałbrzych, Żary, Žacléř, Goerlitz i inne) 

a także:


(inne zabytki, w tym katedra) 





























wpis urlopowy - poza Dolnym Śląskiem 

******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz