Wspaniała prezentacja wielkanocnego rękodzieła.
Cykliczna wystawa czasowa w oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu to okazja, by zobaczyć, jak wspaniałe, kunsztowne i pomysłowe wyroby tworzą artyści ludowi i rękodzielnicy z okazji świąt Wielkanocy.
Kolorowe pisanki i kraszanki, palmy oraz dekoracje w postaci pająków i karki świąteczne - wszystkie eksponaty stanowią pokaz umiejętności, talentu i artyzmu twórców.
Pisanki i palmy wielkanocne
[wystawa czasowa]
11 marca – 27 kwietnia 2025
Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
(oddział >>> Muzeum Narodowego we Wrocławiu)
"Od blisko 60 lat wrocławskie Muzeum Etnograficzne przygotowuje w okresie świąt Wielkiej Nocy wystawę poświęconą ozdobom i rekwizytom wielkanocnym. Również i w tym roku zobaczyć można różnorodność pisanek, palm i stroików świątecznych, gliniane baranki i ceramiczne ptaki, kwiaty z papieru czy ozdobne pająki. Ekspozycję wzbogacają archiwalne fotografie i współczesne nagranie z obrzędu święcenia pokarmów. Zdobienie jaj to element sztuki ludowej, a zarazem jedna z najbardziej żywotnych dziedzin plastyki obrzędowej, w której pielęgnowana jest tradycyjna stylistyka. Na wystawie można zobaczyć różne techniki zdobnicze na przykładzie prac kilkudziesięciu twórców z terenu głównie Dolnego Śląska i Opolszczyzny [...]"
"[...] Pokazane zostały pisanki precyzyjnie zdobione technikami batikową, rytowniczą i aplikacyjną, wśród nich jaja oklejane rdzeniem sitowia, słomą czy miniaturowymi wycinankami. Widzów zachwycą opolskie „kroszonki” i jaja ze zdobieniami nawiązującymi do motywów huculskich, suwalskich, rzeszowskich i kaszubskich. Nie zabrakło także zdobniczych motywów orawskich, petrykowskich, krymsko-tatarskich i naddnieprzańskich.
Wszystkie prezentowane w tym roku prace zostały wykonane i dostarczone przez aktywnie działających twórców, co czyni ekspozycję niezwykłym doświadczeniem badawczym i antropologicznym. To okazja do obserwowania rozwoju, kierunku zmian i artystycznych trendów tworzenia rekwizytów i ozdób wielkanocnych" (za: Muzeum Etnograficzne, mnwr.pl)
więcej o wystawie:
lokalizacja muzeum:
moje relacje z wcześniejszych edycji:
polecam również posty oznaczone tagiem:
*****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz