Translate

20 marca 2025

Z Legnicy do Lipska i Bacha: Sperontes i jego niezwykła książka: dwie pieśni Bacha i... Bach z żoną na ilustracji???

Johann Sigismund Scholze to bardzo tajemnicza postać. Pochodził z Dolnego Śląska. Prawdopodobnie osobiście znał się z Janem Sebastianem Bachem. Temu uczniowi szkoły w Legnicy przypisuje się wydanie almanachu pieśni z 1736 roku, w którym znalazły się dwie domniemane pieśni samego Bacha. Co więcej, książkę tę (wydaną w Lipsku, gdzie od dekady mieszkał i tworzył Bach) zdobi tajemnicza grafika z wedutą. To Lipsk i rozmaite osoby zajęte muzykowaniem. Niektórzy komentatorzy bachowscy wysnuli tezę, że para ukazana na tej ilustracji to Jan Sebastian Bach i jego żona, Anna Magdalena Bach - śpiewaczka, której mistrz dedykował słynny „Notatnik”!


Być może tajemniczy Scholze był jednym z najciekawszych łączników Dolnego Śląska z twórczością Bacha za życia mistrza! 

Johann Sigismund Scholze urodził się 20 marca 1705 roku w Lubiatowie koło Złotoryi. Zmarł 28 września 1750 w Lipsku, kilka tygodni po śmierci Jana Sebastiana Bacha. Uważa się, że Scholze był kolekcjonerem muzyki i poezji, autorem zbiorów pieśniarskich, wydanych pod pseudonimem Sperontes w kilku tomach w Lipsku. Biografowie twierdzą, że uczęszczał do szkoły w Legnicy, po czym rozpoczął naukę w Lipsku. W czasach, kiedy Jan Sebastian Bach mieszkał i tworzył w Lipsku (1724 – 1750), żył tam również zainteresowany muzyką Scholze. Bardzo prawdopodobne, że osobiście znał Bacha i muzykalną rodzinę Bachów z Lipska. 

Przez długi czas Sperontes pozostawał postacią, o której tylko spekulowano. Nie było do końca wiadomo, kto ukrywał się pod tym pseudonimem. Odkrycia dokonał wielki bacholog, Philipp Spitta. Muzykolog wyniki swoich badań opublikował na łamach „Vierteljahresschrift für Musikwissenschaft” w 1885 roku. Na podstawie wielu różnych przesłanek dokonał identyfikacji  Sperontesa jako śląskiego przybysza do Lipska. Co prawda z wynikami badań Spitty polemizował wielki śląski muzykolog, Wilhelm Tappert (na łamach „Musikalisches Wochenblatt”), dziś większość opracowań przyjmuje, że Sperontes to Johann Sigismund Scholze. 




wybrane artykuły z końca XIX wieku związane z postacią Sperontesa/Scholzego (skany za: GoogleBooks)

Wspomniana cenna książka tego autora to „Singende Muse an der Pleiße“ z 1736 roku, wydana w Lipsku. Bach był wówczas od ponad dekady kompozytorem i kantorem w Lipsku. W publikacji tej znalazło się kilkadziesiąt różnych pieśni wraz z nutami i tekstami. Autorstwo dwóch z nich przypisywane jest Janowi Sebastianowi Bachowi. Chodzi o pieśni  „Ich bin nun wie ich bin” i „Dir zu Liebe, wertes Herze”, które posiadają w katalogu dzieł Bacha numery BWV Anh. II 40 i BWV Anh. II 41. Nagrania tych pieśni ukazały się m.in. w jubileuszowym wydaniu kompozycji Bacha w 2018 roku z okazji 333. rocznicy urodzin Bacha. 



dwie pieśni przypisywane Bachowi wydrukowane w książce „Singende Muse an der Pleiße" przypisywanej autorowi z Dolnego Śląska  (skany za: GoogleBooks)


wykonanie dwóch wspomnianych pieśni Bacha na nagraniu z okazji 333. rocznicy urodzin Bacha w 2018 roku (za: YouTube) 


Ciekawostką jest również ilustracja w książce Sperontesa. Publikacje podają, że zdaniem historyka sztuki Teri Noel Towe związanego z Princeton, ilustracja w książce „Singende Muse” może ukazywać Jana Sebastiana Bacha i jego żonę Annę Magdalenę Bach




ilustracja w książce i domniemane wizerunki Jana Sebastiana Bacha i jego żony (ilustracja za: WikiCommons)


Zapraszam również do innych ciekawostek związanych z Bachem: 

#BACH 


Artykuł ukazał się w 2025 roku z okazji rocznic: 320. rocznicy urodzin Johanna Sigismunda Scholzego, 340. rocznicy urodzin Jana Sebastiana Bacha, 275. rocznicy śmierci Jana Sebastiana Bacha. 


******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz