Translate

5 stycznia 2024

Basilica di Santa Croce we Florencji - niesamowite polichromie i panteon wielkich (GALERIA)


Zachwycający kościół we Florencji! 

Jego wnętrza skrywają bezcenne dzieła sztuki, a także epitafia przypominające o słynnych osobach: artystach, naukowcach, politykach. Są tam również polskie akcenty. 














"Bazylika Santa Croce na placu o tej samej nazwie we Florencji jest jednym z największych osiągnięć gotyku we Włoszech i ma rangę bazyliki mniejszej. Santa Croce to symbol prestiżu  Florencji. Jest miejscem pochówku niektórych z najwybitniejszych Włochów, takich jak: Michał Anioł, Galileusz, Machiavelli, poeta Foscolo, filozof Gentile i kompozytor Rossini, dlatego znana jest również jako Świątynia Włoskiej Chwały (Tempio dell'Itale Glorie). Bazylika jest największym kościołem franciszkańskim na świecie. Jego najbardziej godnymi uwagi elementami jest szesnaście kaplic, wiele z nich ozdobionych freskami Giotta i jego uczniów [...]"













"[...] Neogotycka fasada zwieńczona trzema tympanonami została zaprojektowana przez N. Matasa w XIX wieku. Również neogotycka dzwonnica pochodzi z okresu późniejszego
Trójnawowa, gotycka bazylika została zaprojektowana na planie krzyża egipskiego (w kształcie litery T). Na przedłużeniu nawy głównej znajduje się Główna Kaplica Capella Maggiore z freskami przedstawiającymi legendę o św. krzyżu, namalowanymi przez Agnola Gaddiego w 1380. Nad poliptykiem z Madonną i świętymi wykonanym według projektu Geriniego umieszczony został krucyfiks według szkoły Giotta [...]" 














"[...] Kaplica Castellanich - znajduje się tam grobowiec polskiego malarza Michała Bogoria-Skotnickiego (1775-1808), wykonany przez Stefano Ricci, oraz grobowiec arystokraty, polityka (posła na Sejm Czteroletni) i kompozytora, księcia Michała Kleofasa Ogińskiego (1765-1833). W drugim krużganku znajduje się tablica nagrobna Aleksandry Moszczeńskiej, zmarłej w wieku 22 lat w 1838 roku, ukochanej Juliusza Słowackiego [...]"











"[...] Kaplica Salvatich - znajduje się nagrobek córki kolekcjonerki Izabeli Czartoryskiej - Zofii Zamoyskiej z Czartoryskich, zmarłej w 1837 roku. Pomnik wykonał Lorenzo Bartolini. Obok znajduje się nagrobek Zofii Cieszkowskiej z Kickich w formie brązowych "drzwi śmierci", wykonany w latach 1870-72 przez mieszkającego we Florencji poetę i rzeźbiarza Teofila Lenartowicza. Jego dziełem jest również znajdująca się w tym kościele płaskorzeźba – epitafium Włocha Stanislao Bechiego, powstańca styczniowego, przedstawiająca moment jego egzekucji przez Rosjan (1882) we Włocławku [...]" 






wybrane dzieła sztuki w kościele i ich twórcy: 

Giotto Śmierć św. Franciszka 
Taddeo Gaddi, Opowieści Dziewicy
Taddeo Gaddi, Arbor vitae
Agnolo Gaddi, Legenda o Prawdziwym Krzyżu
Giotto, Poliptyk Baroncellego
Luca della Robbia, Madonna na tronie
Donatello: L'Annunciazione














Wśród wielu innych w kościele zostali pochowani:

Michał Anioł (nagrobek zaprojektował Vasari w 1579), Dante Alighieri (nagrobek według projektu Ricciego z 1829, jest to cenotaf, Dante jest pochowany w Rawennie), Galileusz (nagrobek Foggiego 1737), Vittorio Alfieri (nagrobek Canovy 1810), Ugo Foscolo, Gioacchino Rossini, Niccolò Machiavelli, Leonardo Bruni, Leone Battista Alberti, Julia Clary-Bonaparte i Charlotta Bonaparte (żona i córka Józefa Bonaparte)

ponadto znajdują się tam tablice upamiętniające m.in.: 

Guglielmo Marconi, Leonardo da Vinci, Enrico Fermi 












strona oficjalna:

mapa/lokalizacja:

polecam również inne posty z tego miasta:










Basilica di Santa Croce we Florencji 

*** 

post urlopowy - poza Dolnym Śląskiem - relacja z wycieczki - południowe Włochy i San Marino - więcej: #WŁOCHY

***

******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz