Translate

5 stycznia 2024

Zamek Książąt Głogowskich z muzeum w Głogowie (GALERIA)


Stary zamek, odbudowany po wojnie, z salami wypełnionymi ciekawymi eksponatami. 

Jeden z najciekawszych zabytków Głogowa. 








"Zamek Książąt Głogowskich (niem. Schloss Glogau) – dawna siedziba władców księstwa głogowskiego, a obecnie Muzeum Archeologiczno-Historyczne. W połowie XIII wieku książę Konrad I wzniósł w tym miejscu pierwszy zamek – drewnianą budowlę z murowaną wieżą, usytuowaną przy brodzie przez Odrę. Jego następca, Henryk III, zamek przebudował, włączając go w system murów obronnych, a w ciągu XIV i XV w. wybudowano trzy skrzydła. Na przełomie XV i XVI w. rezydował tutaj królewicz Zygmunt Jagiellończyk. W wiekach XVII i XVIII zamek, po kolejnych przebudowach, nabrał charakteru rezydencji pałacowej. Od roku 1742 mieli w nim siedzibę zarządcy pruscy. Dwukrotnie w zamku zatrzymywał się Napoleon I [...]" 








"[...] W końcu XIX w. większą część pomieszczeń przeznaczono na sąd królewski. Cylindryczna, romańska wieża pochodzi jeszcze z połowy XIII w., ma 24 m wysokości. W 1945 roku gmach legł w gruzach. W dniu 22 maja 1967 roku podjęto decyzję o odbudowie zamku. Muzeum rozpoczęło swoją działalność 7 października 1967 jako Muzeum Hutnictwa i Odlewnictwa Metali Kolorowych. Siedzibą Muzeum od początku był Zamek Książąt Głogowskich, wtedy jeszcze w ruinie. W latach 1971-1974 Muzeum przeniosło swą siedzibę tymczasowo do pałacu w podgłogowskiej wsi Czernej, ponieważ zapadła decyzja o odbudowie głogowskiego Zamku. W 1983 roku odbudowę zakończono i Muzeum otrzymało na swą siedzibę cały ogromny budynek zamkowy. Od 1992 roku Muzeum funkcjonuje pod nazwą Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. W głogowskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym mają miejsce zarówno wystawy stałe, jak i tymczasowe" (za: Wikipedia) 








wystawy: 

Obrona Głogowa w 1109 roku
Pamięć głogowskich kamieni
Skarb z Głogowa (monety odnalezione w 1987 roku na terenie ogrodów działkowych „Wenecja”, na osiedlu Piastów Śląskich w Głogowie)
Głogowianie 1945










więcej o zamku i muzeum:









polecam również inne posty oznaczone tagami:

#muzeum,    #zamek 
















******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz