Translate

4 stycznia 2024

Barokowy nagrobek z płaczącą kobietą, czyli dzieło Brauna w Jaroměrzu (GALERIA)


Jeden z najpiękniejszych czeskich grobów na cmentarzu w małym przygranicznym miasteczku. Około 35 km od najbliższych przejść granicznych na Dolnym Śląsku. 

Dzieło wybitnego artysty związanego z Pragą i Kuksem.   



"Matyáš Bernard Braun (niem. Matthias Bernhard Braun) (24 lutego 1684, Sautens – 15 lutego 1738, Praga – Nové Město) był austriackim rzeźbiarzem i rzeźbiarzem działającym głównie w Czechach. Zaliczany jest do grona najważniejszych przedstawicieli czeskiej rzeźby barokowej. W wieku 14 lat podróżował po Włoszech, gdzie odwiedził m.in. Wenecję, Bolonię i Rzym. Od tego czasu jego prace nosiły ślady weneckiej szkoły rzeźbiarskiej XVII wieku, a także pozostawały pod wpływem twórczości Gian Lorenzo Berniniego i Michelangelo Buonarrotiego. Jego ważnym mecenasem był hrabia František Antonín Špork, dla którego stworzył zarówno słynne rzeźby Cnót i Przywar przed szpitalem w Kuksie, jak i rzeźby w przyległym obszarze zwanym Betlejem" (za: Wikipedia) 



Plačící žena (niem. Die weinende Frau), Jaroměř - nagrobek Anny Miselius na cmentarzu (oryginał przechowywany w lapidarium w twierdzy Josefov). Płacząca kobieta z 1730 roku to rzeźba autorstwa Matthiasa Bernharda Brauna. Uważany jest za jeden z najpiękniejszych posągów czeskiego baroku.

mapa/lokalizacja: 

(Jaroměř znajduje się niedaleko przejść granicznych PL/CZ w Lubawce i w Kudowie)

polecam również inne dzieła tego artysty w relacjach na blogu: 




**

******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz