Translate

21 stycznia 2024

Žaltman (Jestřebí hory) - zimowe widoki (GALERIA + mapa)


Uroki zimy w Sudetach. 

Mroźny dzień i wędrówka na wieżę widokową. 






"Žaltman – wzniesienie o wysokości 739 m n.p.m. w północno-środkowych Czechach w Sudetach Środkowych, w Žaclérskiej vrchovinie, w paśmie Gór Jastrzębich, zaliczane do Korony Sudetów. Leży około 8,7 km, na południowy zachód od miejscowości Adrszpach. Na południowo-zachodnim zboczu poniżej szczytu oraz w okolicy szczytu znajdują się budowle linii umocnień z okresu II wojny światowej. Od września 2020 na szczycie stoi nowa wieża widokowa . Uroczyste otwarcie wieży widokowej odbyło się 24 września 2020 roku [...] "








"[...] Na platformę widokową prowadzą kręcone schody i roztacza się z niej widok m.in. na Karkonosze, Rýchory, Góry Krucze, Adršpašsko-teplické skały, Góry Suche, Góry Sowie, Góry Stołowe, Śnieżnik, Góry Orlickie
Jestřebí hory (pol. Góry Jastrzębie) – niewielkie pasmo górskie w północnych Czechach, w Sudetach Środkowych, w północno-zachodniej części Broumovská vrchovina. Od strony północno-zachodniej pasmo graniczy z Karkonoszami, od strony północnej z Górami Kruczymi, od strony północno-wschodniej z masywem Adršpašskoteplické skály, od strony wschodniej z Górami Stołowymi, od których oddzielone są rzekami Metuje i Jívka, od strony południowo-wschodniej z Pogórzem Orlickim (czes. Podorlická pahorkatina), a od południowo-zachodniej z Pogórzem Karkonoskim" (za: WIKIPEDIA) 







podejście z miejscowości Radvanice 
(12 km w linii prostej od przejścia granicznego Zdoňov - Łączna lub 15 km w linii prostej od przejścia granicznego Lubawka - Kralovec)
mapa/trasa:

na blogu również:
podejście jesienne na górę z miejscowości Malé Svatoňovice: >> TUTAJ 









polecam również:













******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku




 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz