Translate

31 stycznia 2024

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu: Dział Historii Miasta (dawne Muzeum Michaiła Kutuzowa) (GALERIA)


Opitz, Napoleon, apteka i inne ciekawostki. 

Bolesławieckie zbiory dotyczące historii miasta. 







Muzeum Ceramiki w Bolesławcu 
Dział Historii Miasta (dawne Muzeum Michaiła Kutuzowa)


W 1991 roku muzeum został przekazany budynek przy ul. Kutuzowa 14, w którym wcześniej działało - administrowane przez Rosjan - Muzeum Kutuzowa (w budynku w 1813 roku zmarł feldmarszałek Michaił Kutuzow). Na wystawie zobaczyć można meble, pamiątki historyczne, dzieła związane z poetą Martinem Opitzem (jeden z największych niemieckojęzycznych poetów baroku, urodzony w Bolesławcu), czy Napoleonem I Bonaparte (który kilkukrotnie gościł w Bolesławcu). Ponadto w oddziale zorganizowane zostało Centrum Dawnych Technik Garncarskich (w ramach międzynarodowego projektu „Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis”). 



Martin Opitz






"Budynek, w którym obecnie znajduje się Dział Historii Miasta Muzeum Ceramiki, powstał około roku 1800 i otrzymał eleganckie klasycystyczne formy. W 1813 r. podczas działań związanych z kampanią napoleońską zatrzymał się tu głównodowodzący wojsk rosyjskich feldmarszałek Michaił Kutuzow. Obecnie w uruchomionym w 2009 r. Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki gromadzone są eksponaty prezentujące historię ziemi bolesławieckiej od czasów najdawniejszych po współczesność: zbiory archeologiczne, militaria i wyposażenie wnętrz nawiązujące do epoki napoleońskiej, zbiory ikonograficzne oraz muzealia związane z okresem II wojny światowej i czasami powojennymi. Ciekawostkę stanowi unikatowe, niemal kompletne wyposażenie wnętrza dawnej apteki z końca XIX w."  (za: https://muzeum.boleslawiec.pl/)






strona oficjalna:

mapa/lokalizacja:

inne wpisy z miasta: 

a w okolicy:





polecam również inne posty oznaczone tagiem: 


***

******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz