Wspaniała kolekcja szkła z hut ziemi kłodzkiej. Ekspozycja jest częścią Centrum Dawnego Szklarstwa w Kłodzku, działającego w ramach transgranicznego szlaku Via Fabrilis dotyczącego dawnych rzemiosł.
Szkło z II połowy XX wieku to dzieła polskich projektantów, którzy tworzyli dla hut w Szczytnej czy w Stroniu.
"Kruche Piękno. Szkło kłodzkie z połowy XX wieku"
Kolekcja Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku
wystawa otwarta 14 grudnia 2023
w ramach 60-lecia Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku
oraz otwarcia Centrum Dawnego Szklarstwa w Kłodzku
"Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku – powstała w 1963 placówka muzealna i naukowa obejmująca swoim zainteresowaniem teren ziemi kłodzkiej i jej wielonarodową spuściznę kulturową, a w szczególności geologię, geografię, historię, historię kultury materialnej i sztuki regionu. Siedzibą muzeum jest dawny konwikt jezuicki w Kłodzku. Jest administracyjnie podporządkowane miastu" (za: Wikipedia)
"Przechowywane w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku zbiory szkła unikatowego i użytkowego są świadectwem minionych lat i stanowią obecnie jedną z bogatszych w kraju - dziś już historyczną kolekcję szkła polskiego 2. połowy XX w. Z ziemią kłodzką i hutami szkła w Stroniu Śląskim i Szczytnej związali się wówczas: Zygmunt Janota, Witold Turkiewicz, Zbigniew Horbowy, Lucjan Gajos, Stanisława Paczos, Stefan Sadowski i na kilka lat Edward Kmiecik - uczniowie prof. Stanisława Dawskiego (1905-1990) - twórcy wrocławskiej Katedry Szkła. W latach 70. do grona projektantów dołączyli m.in.: Ewa Gerczuk-Moskaluk, Maria Dombrowska-Robaszewska i Janusz Robaszewski, a w latach 80. Jolanta i Krzysztof Ceglarkowie - pierwsi wychowankowie prof. Zbigniewa Horbowego (1935-2019), Ludwika Kiczury (1934-2015) i Henryka Wilkowskiego (1933-1996)" (za: Muzeum Ziemi Kłodzkiej)
strona oficjalna:
mapa/lokalizacja:
polecam również posty na blogu oznaczone tagami:
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz