Translate

1 stycznia 2024

„Kopernik – Influencje” - wystawa w Ossolineum we Wrocławiu (GALERIA)


Dzieło wielkiego astronoma i jego wpływ na naukę. O przeciwnikach i zwolennikach odkrycia Kopernika oraz wybrane artystyczne odniesienia do postaci Kopernika. Wystawa pełna fascynujących ksiąg i kontekstów! 

Z okazji Roku Kopernika we Wrocławiu zaprezentowano intrygujący wybór starodruków i rękopisów. 











„Kopernik – Influencje” 
wystawa czasowa
16 XII 2023 – 15 III 2024
Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu 
Aula prof. Mieczysława Gębarowicza

mapa/lokalizacja: 






Rok 2023 decyzją Senatu RP był Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika. Z tej okazji Ossolineum we Wrocławiu zorganizowało wyjątkową ekspozycję. Można zobaczyć m.in. pierwodruk dzieła "De revolutionibus..." wydany w 1543 roku, a także szereg innych ksiąg zawiązanych z Kopernikiem i jego odkryciem. Nie zabrakło m.in. Indeksu Ksiąg Zakazanych! Na wystawie zaprezentowano przede wszystkim starodruki z XVI-XVIII w., np. Melanchtona, Keplera, Galileusza, Giordano Bruno, jezuickie rękopisy, XIX-wieczne ryciny i medale, współczesne plakaty.








"Ekspozycja opowiada o tym, co działo się w Europie po wydaniu De revolutionibus. Jak zareagowano na rewolucyjną teorię Kopernika tuż po jej ogłoszeniu? Czy od razu spotkała się aprobatą, czy może ją ignorowano, a nawet – odrzucano? Dlaczego kilkadziesiąt lat po wydaniu trafiła na indeks ksiąg zakazanych? Jak zmieniał się odbiór Kopernika w Polsce na przestrzeni wieków?" za: Ossolineum 








polecam również:








polecam również: 









******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz