Wspaniały kunszt artystów sprawił, że wnętrza budowli zdobią dekoracje malarskie, które działają niczym „rozszerzona rzeczywistość”. Zwiększają percepcję poprzez zastosowanie m.in. sztuczek perspektywicznych. Za ich pomocą malarz potrafił wyczarować nad głowami oglądających nieistniejące kopuły, otwartą przestrzeń pełną wirujących aniołów czy innych postaci. W wielu kościołach czy obiektach świeckich na Dolnym Śląsku podziwiać można polichromie typu malarstwo iluzjonistyczne.
Po francusku tego typu sztukę określa się mianem trompe-l’œil - „oszukać oko”. Zapraszam w miejsca, które słyną z tego typu dzieł, głównie barokowych. Oto mój subiektywny wybór pięknych przykładów dekoracji malarskich. Znajdują się one m.in. w kościołach, pałacach, zamkach czy obiektach użyteczności publicznej w województwie dolnośląskim i w regionie historycznego Dolnego Śląska (m.in. obszar lubuskiego i opolskiego).
Malarstwo iluzjonistyczne charakteryzuje się tym, że o wiele silniej wywołuje złudzenie trójwymiarowości powierzchni dwuwymiarowej. Na przykład artysta na płaskim lub kolebkowym suficie malował architekturę w ten sposób, by skróty perspektywiczne sprawiły wrażenie, że istnieje tam rzeczywista, nadbudowana przestrzeń. Czasami nierealna architektura (pseudoarchitektura) była pretekstem do otwarcia rzeczywiście zabudowanej przestrzeni i ukazania nieba nad głowami osób przebywających wewnątrz budowli. Oczywiście nie chodziło o zwykłe niebo, a sfery zaludnione postaciami biblijnymi czy mitologicznymi. Łączono architektoniczne fantazje z pejzażami, by wzmocnić wrażenie iluzji. Jedną z technik nazywano „di sotto in sù” co po włosku oznacza „od dołu do góry”. Dotyczyła ona właśnie sufitów, sklepień, które wydawały się posiadać znacznie większą przestrzeń. Z kolei określeniem "quadratura" nazywano efektowne stosowanie skrótów perspektywicznych, za pomocą których na płaskich powierzchniach ukazywano potężne konstrukcje architektoniczne, symulujące głębię widzianego przedstawienia malarskiego. Malarstwo iluzjonistyczne było często stosowane w baroku. Wymagało od artystów tworzenia projektów, które były majstersztykiem malarskim i matematycznym. Iluzja głębi jest najlepiej widoczna z ściśle wytyczonego punktu obserwacyjnego. Daje to tego typu działaniu wymiar bardzo teatralny, podobny do działania iluzjonistycznej sceny pudełkowej z kulisami i prospektem.
Zapraszam do subiektywnego przewodnika po wybranych ciekawostkach z Dolnego Śląska (administracyjnego i regionalnego/historycznego). Zdjęcia są opisane, w opisach również linki do pełnych relacji na blogu (artykuły zawierają galerie, opisy, podręczne informacje oraz znaczniki mapowe, by ułatwić poszukiwanie obiektów w calu zwiedzania).
*Pomnik Historii*
więcej o tym miejscu: TUTAJ
57. post z cyklu WOW
WOW! to mój zestaw ciekawostek, w których pokrótce opisuję niezwykłe zabytki czy widoki, jakie udało mi się uchwycić podczas moich wypraw. To rzeczy małe i duże. Często o niecodziennym kontekście lub niezwykłej historii. Zapraszam >> TUTAJ
polecam również:
>> "Horror vacui", czyli na tropie śląskich barokowych szaleństw
inne posty oznaczone tagiem:
******
Niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały).
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
Publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
Licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz