Translate

31 stycznia 2024

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu (GALERIA)


Niewielki zabytkowy dom z bardzo ciekawymi zbiorami! 

Karpacz to nie tylko góry do zdobycia i krajobrazy do podziwiania. Warto poznać historię i zabytki związane z Karkonoszami! Taką możliwość zapewnia Muzeum Sportu i Turystyki. Są tam zgromadzone pamiątki związane z różnymi aspektami życia w Karpaczu i okolicach, od różnorodnego rzemiosła i profesji  (szkło, laboranci, Walończycy), przez sport (medale, sprzęt), po szeroko rozumianą turystykę (księgi pamiątkowe, pocztówki, pamiątki, odznaki). Obok przykładów zabytkowych wyrobów z Karkonoszy, na wystawach znajdują się przedmioty po sportowcach i odwiedzających góry ludziach, w tym artystach, jak Tadeusz Różewicz. 










Henryk Tomaszewski i Tadeusz Różewicz - zostali pochowani na cmentarzyku przy Kościele Wang w Karpaczu 

"Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu – gromadzi eksponaty, dokumenty i wszelkie pamiątki związane z rozwojem sportu, turystyki i ochrony przyrody w terenie Karkonoszy. Placówka mieści się w zabytkowych domu przysłupowym, pochodzącym z XVIII wieku. Od 1 stycznia 2003 jest instytucją kultury samorządu województwa dolnośląskiego. Wystawy i zbiory: Geneza i rozwój turystyki w Karkonoszach ze szczególnym uwzględnieniem turystyki polskiej (zgromadzone tu eksponaty i zdjęcia dokumentują najważniejsze przejawy działalności gospodarczej, ułatwiającej i przyspieszającej „zdobywanie” gór: pracę górników, hutników, drwali, pasterzy i zielarzy. Kolorowa, ceramiczna rzeźba przedstawia współczesną wersję legendarnego Ducha Gór – Rzepióra. Dawne ryciny i oryginalny sprzęt informują o specyficznych sposobach podróżowania w Karkonoszach w XIX wieku, m.in. o noszeniu turystów w góry w specjalnych lektykach [...]" 








popiersie: listonosz karkonoski Robert Fleiss (1847–1937), który przez 37 lat roznosił pocztę w Karkonoszach, w tym na Śnieżce 




"[...] Osobny fragment działu poświęcony jest roli, jaką odegrali Polacy w rozwoju tych ziem. Znaleźć tu można podobizny wybitnych Polaków, którzy przebywali w Karkonoszach, wybrane wpisy z ksiąg pamiątkowych wykładanych w schroniskach (XVIII i XIX w.) i samą Księgę Śnieżki), Rozwój sportów zimowych w Karkonoszach (Karkonosze są regionem, gdzie rozwinęły się głównie sporty zimowe – wśród nich saneczkarstwo. Po II wojnie światowej Karpacz stał się centrum sportu bobslejowego i saneczkowego w Polsce. W Karkonoszach organizuje się również wiele zawodów i rajdów narciarskich; ożywioną działalność rozwijają alpiniści. Eksponaty zgromadzone w tym dziale pozwalają prześledzić rozwój sprzętu sportowego, poczynając od najstarszych egzemplarzy nart, karpli, sanek i bobslejów. Znajduje się tu również wiele trofeów sportowych wybitnych zawodników, a także dokumentów i pamiątek osobistych zasłużonych działaczy), Ochrona przyrody (różnorodne eksponaty i barwne diapozytywy w sali wystawowej oraz alpinarium otaczające muzeum przedstawiają środowisko przyrodnicze Karkonoszy)" (za: Wikipedia) 











mapa/lokalizacja: 













a w okolicy: 











******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz