Opuszczając Kamienną Górę, znacząca postać salonów przełomu XVIII i XIX wieku doceniła urok sudeckiego krajobrazu.
Joanna Schopenhauer, z domu Trosiener, urodziła się 9 lipca 1766 w Gdańsku, a zmarła 17 kwietnia 1838 roku. Latem, upalnego sierpnia 1804 roku zwiedziła Czechy i Śląsk, w tym Sudety.
W 1839 roku, pośmiertnie, ukazały się pod kierunkiem córki Adele, pamiętniki Johanny „Jugendleben und Wanderbilder”.
Podróżniczka zatrzymała się m.in. w Kamiennej Górze (Landeshut/Landshut).
Okolice Landshut są piękne, jeszcze piękniejsze wydają się z gór […] „Śląskie góry mają swój wyjątkowy charakter, wdzięk i urodę, które odróżniają je od wszystkich innych, które do tej pory odwiedziłam*. Nie należy się tu spodziewać wysokości majestatycznych i ogromnych Alp Szwajcarskich, ani też mrocznej powagi szkockich gór, ani nawet nordyckiej dzikości i romantyzmu gór Harzu. Śląskie góry są pagórkowate, radosne, nigdzie nie widać ostrych skał. Wszystko pokrywa zieleń. Krajobraz wypełniają łany lnu i zbóż lub zbocza pokryte pięknymi lasami, doliny są szerokie i przestrzenne
Wspomina, że zrezygnowała z wyprawy na Śnieżkę, która jest szczególnie trudna, ale oferuje wspaniały widok na wschód słońca.
Ponadto opisuje piękny park w Bukowcu i widoki z tej wsi na otaczające góry, jak i romantyczne okolice Cieplic, Chojnika czy Szklarskiej Poręby.
Joanna Schopenhauer była przyjaciółką takich pisarzy i podróżników, którzy odwiedzili Sudety, jak Goethe czy też wrocławianin, Karl von Holtei.
Także nastoletni, przyszły filozof odnotował ciekawe refleksje z tej wyprawy. Arthur Schopenhauer spisał "Reisetagebücher aus den Jahren 1803-1804" - pamiętnik wydany w 1923 roku. Pisze w nim, że w Kamiennej Górze mieszkał z matką kilka dni:
Mieszkaliśmy w Landshut przez trzy dni.
Opisuje też okoliczności wspomnianej wyprawy do Skalnego Miasta:
Pan Semper zabrał nas ze sobą w podróż do Adersbach, gdzie znajduje się jeden z najbardziej niezwykłych naturalnych widoków, jakie kiedykolwiek widziałem.
Najprawdopodobniej chodzi o kupca Sempera (być może Carla Gottlieba, który zmarł w 1837 roku), którego rodzina w Kamiennej Górze mieszkała od wieków. Właśnie z tego rodu wywodził się słynny architekt Gottfried Semper, budowniczy opery w Dreźnie, którego ojciec wyjechał w młodości z Kamiennej Góry, zostawiając tam rodziców i innych krewnych (wspomniany Carl Gottlieb był jego stryjem). Na ten temat TUTAJ. Kamienną Górę i Skalne Miasto odwiedził w 1790 roku Goethe (na ten temat TUTAJ) - przyjaciel matki Schopenhauera. Poeta udał się na skały od strony Radkowa, a Kamienna Góra była kolejnym punktem jego wyprawy. Z kolei J.Q.Adams w 1800 roku najpierw gościł w Kamiennej Górze, a na skały w Czechach udał się z Wałbrzycha przez Mieroszów.
Kolejna notatka Artura Schopenhauera z 1804 roku dotyczy przejazdu przez Kamienną Górę 3 sierpnia.
Dziś rano pojechaliśmy z powrotem do Landshut. [...] Zaraz po tym, jak opuściliśmy miasto, nasza droga wiodła pod górę, z której roztaczał się jeden z najpiękniejszych widoków Śląska. Można zobaczyć poniżej w dolinie Landshut, wiele wiosek i pięknych gór.
O wizycie młodego Schopenhauera w Sudetach więcej TUTAJ.
na zdjęciach: widoki w Kamiennej Górze, Krzeszowie i okolicach: Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Góry Wałbrzyskie.... (zdjęcia pochodzą z artykułów wymienionych poniżej, gdzie są dokładnie opisane lokalizacje)
*******
* Johanna Schopenhauer wydała też wspomnienia z podróży m.in. po Anglii, Szkocji, Włoszech i Niemczech: "Reise durch England und Schottland", "Die Reise nach Italien", "Ausflucht an den Rhein und dessen nächste Umgebungen".
Johanna Schopenhauer i jej córka Adele, 1806, czyli 2 lata po odwiedzinach na Śląsku i w Sudetach. To właśnie Adele wydała w 1839 roku pamiętniki matki zawierające opis wycieczki w Sudetach,
wolne media, wikimedia.org
Zdjęcia gór pochodzą z wpisów:
- Polskie sudeckie wieże z widokiem na góry – Dolny Śląsk (GALERIA, subiektywny przegląd + mapa)
- Ale widoki! - naturalne punkty widokowe w polskich Sudetach (GALERIA- wybór)
polecam też:
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:
- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:
kilkadziesiąt nowych postów miesięcznie: Dolny Śląsk, Sudety, historia, przyroda, sztuka, muzyka, ciekawostki!
ponad 1200 galerii na Facebooku
ponad 2500 postów na blogu
niezależny, autorski projekt
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz