Translate

15 kwietnia 2020

10 miejsc na Dolnym Śląsku, w których sztuka poruszy każdego (GALERIA)

Sztuki plastyczne, rzeźba, malarstwo, ale i architektura od wieków zajmują i zachwycają ludzi. Spotkanie z sztuką może wywoływać silne emocje. Są miejsca, w których trudno przejść obojętnie obok wielkich dzieł, lub też obok kalejdoskopowego wręcz natłoku artyzmu. Muzea, galerie – a w zasadzie ich zbiory, ale i złożone projekty, prawdziwe wizje artystyczne w postaci zamków, kościołów, teatrów to skarby sztuki. 


Także na Dolnym Śląsku nie brakuje miejsc, w których spotkamy dzieła ludzkiego talentu i rzemiosła. Te perły niewątpliwie pozwolą nam obcować z prawdziwą sztuką i duchem artystycznych wzlotów człowieka. 

Sztuka pozwala nam kontemplować piękno. Daje możliwość czerpania przyjemności z oglądania wytworów ludzkiej aktywności. To czynniki, które mają pozytywny wpływ na nasze umysły. Relaksują, a jednocześnie mobilizują do intelektualnych poszukiwań. Sztuka jest przecież pełna kontekstów, założeń, ma treść i formę - oraz całą paletę subtelnych zależności między tymi dwoma bytami. Podziwianie i tworzenie sztuki może mieć nawet charakter terapeutyczny. Warto z sztuką obcować jak najczęściej. Przypomina o tym wyjątkowe święto. Światowy Dzień Sztuki - wydarzenie promujące rozwój, rozpowszechnianie i czerpanie przyjemności ze sztuki. Koncepcja takiej uroczystości w kalendarzu została ogłoszona na 40. sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 2019 roku. Dzień Sztuki wypada 15 kwietnia, to zresztą data nieprzypadkowa. 15 kwietnia na świat przyszedł słynny artysta wielu talentów, prawdziwa legenda renesansu, autor najbardziej rozpoznawalnych portretów w dziejach malarstwa – Leonardo da Vinci.

Przygotowałem subiektywny zestaw 10 miejsc, które sztuka naznaczyła swoją niezwykle silną obecnością. Na dowód załączam moje zdjęcia z odwiedzin wspominanych lokalizacji.

Zapraszam do wirtualnego podziwiania i rozkoszowania się sztuką oraz zachęcam do częstych odwiedzin miejsc, w których można się spotkać z dziełami sztuki.


Muzeum Narodowe we Wrocławiu (z Panoramą Racławicką)
Niezwykle bogaty zbiór dzieł sztuki śląskiej, polskiej, europejskiej i nie tylko. Artefakty z różnych epok, od czasów najdawniejszych po współczesne. Nie tylko ekspozycja jest piękna, ale i sam budynek. Muzeum Narodowe ma też ciekawe oddziały: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, Panoramę Racławicką, Pawilon Czterech Kopuł przy Hali Stulecia.
Więcej o muzeum TUTAJ.
Oficjalna strona internetowa: mnwr.pl






















Muzeum Narodowe we Wrocławiu i jego oddziały 


Bazylika w Krzeszowie 
Część niezwykłego kompleksu klasztornego, który w Sudetach wznieśli cystersi. Prawdziwa perła baroku na północ od Włoch. Zabytek znajduje się na liście Pomników Historii RP. Oprócz ogromnej, naszpikowanej dziełami sztuki bazyliki, w skład zespołu wchodzą też nie mniej cenne obiekty: kościół św. Józefa, Mauzoleum Piastów, kalwaria z domem opata na wodzie, klasztor itp.
Monumentalna świątynia – serce sanktuarium – jest przykładem tego, co można zrobić dzięki ogromnym nakładom i ludzkim talentom. Bazylika jest synestezyjną symfonią malarstwa, rzeźby, architektury i muzyki. Sacrum jest tu podkreślane sztuką, która bujnie rozkwitła w XVIII-wiecznej stylistyce nieznającej umiaru. Świątynia reprezentuje niewątpliwie maksymę horror vacui- czyli strach przed pustym miejscem: trudno bowiem znaleźć fragmenty przestrzeni i powierzchni, którym nie nadano wartości estetycznej, komponującej się z całością tej polifonicznej fantazji.
Więcej o bazylice i Krzeszowie TUTAJ.
Oficjalna strona: opactwo.eu.
















bazylika w Krzeszowie 


Opera Wrocławska
Skoro o muzyce mowa, warto przywołać przykład teatru, w którym nie tylko na scenie sztuki wszelakie mają coś do powiedzenia. Opera Wrocławska jest niewątpliwie najpiękniejszym teatrem na Dolnym Śląsku. Widownia gmachu ocieka złotem, zdobiona jest pięknym plafonem. Możemy podziwiać mitologiczne sceny, postaci, wizerunki kompozytorów. Harmonijne linie piętrowych lóż układają się w niezwykłą kompozycję, która przypomina słodki, wysublimowany tort. W foyer żyrandole z tysiącami kryształów Swarovskiego też podkreślają, że jesteśmy w miejscu, w którym kultura wysoka prezentuje się w najbardziej galowej formie. Czasami trudno pojąć, że w takim miejscu w ogóle można chcieć oglądać coś dodatkowego na scenie. Tak jednak budowano teatry na wzór barokowy, zanim architekturą wstrząsnęła w posadach reforma sceny z końca XIX wieku. Zwiedzanie budynku jest możliwe dzięki specjalnym spacerom organizowanym przez Operę Wrocławską.
Więcej o tym miejscu TUTAJ
Oficjalna strona: www.opera.wroclaw.pl.













Opera Wrocławska 



Uniwersytet Wrocławski
Zostajemy w stolicy Dolnego Śląska. Znajduje się tam jeden z najwspanialszych obiektów późnego baroku związany z świecką funkcją. To gmach główny uniwersytetu z XVIII wieku. Ten niezwykły obiekt jest obecnie w dużej mierze przestrzenią muzealną udostępnioną zwiedzającym. A w środku same skarby! Trudno skrywać emocje już na parterze. Pięknie odnowione Oratorium Marianum – sala muzyczna – zaskakuje wspaniałymi freskami. W tym pomieszczeniu grali wielcy kompozytorzy i wirtuozi. Jeszcze większe wrażenie wzbudza kolejna kondygnacja i słynna Aula Leopoldina. Malowidła, rzeźby, symbole – jest tam wszystko, z czego barok słynął. Przepych bawi się z natchnieniem w wyścigi o naszą uwagę. Piękna jest też klatka schodowa, na której trudno patrzeć pod nogi. Głowa unosi się też do góry, gdy podziwiamy majestatyczną fasadę.
inne posty z tego miejsca TUTAJ.
Strona oficjalna: muzeum.uni.wroc.pl.























Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego 

Kościół Pokoju w Świdnicy 
Pora na kolejną porcję sztuki sakralnej. To dzieło, które jest Pomnikiem Historii RP oraz zabytkiem z listy dziedzictwa UNESCO. Przede wszystkim to kunsztowna perła będąca świadectwem ludzkiej umiejętności i sprytu w obliczu ograniczeń stawianych przez niesprzyjające okoliczności. Świątynia – jako dzieło sztuki - powstała jako efekt kompromisu między ambicjami i pragnieniami ewangelików śląskich a surową cenzurą władców regionu. Skalę przedsięwzięcia w ryzach trzymały rygory dotyczące materiałów, czasu i możliwości fizycznych. Udało się osiągnąć coś, co jest niewątpliwe cudem w skali świata. Potężny, drewniany kościół, który od wieków zachwyca. Trudno pojąć, jak niezwykłe efekty przyniosła wielka determinacja i ludzki talent oraz pomysłowość. Warto dodać, że świątynia zaskakuje nie tylko stroną wizualną. Kościół Pokoju to również organy. W tej świątyni grał uczeń Bacha! Nie bez powodu odbywa się tam Festiwal Bachowski.
więcej o tym miejscu: TUTAJ.
Oficjalna strona: kosciolpokoju.pl.


  














Kościół Pokoju w Świdnicy 


Zamek Książ
Niedaleko Świdnicy leży kolejny skarb. Zamek Książ w Wałbrzychu związany z Piastami śląskimi, był przez wieki siedzibą bajecznie bogatych Hochbergów. Ta rodzina miała w Kościele Pokoju w Świdnicy swoją piękną lożę. Można ją podziwiać do dziś. Sam zamek - wielokrotnie przebudowywany – w tym na początku XX wieku – jest monumentalną bryłą, która łączy w sobie różne style architektoniczne i wpływy. Można zobaczyć ślady średniowiecza, renesansu, baroku oraz historyzmu, który w swojej momentalnej wizji odwoływał się do minionych epok. Jest nawet fantazja na temat norymberskiego pałacu! (więcej TUTAJ). Także wnętrza – choć częściowo zniszczone przez zawieruchę II wojny światowej - nadal ukazują, jak Hochbergowie inwestowali w sztukę. Kolejni właściciele zamku wzbogacali zbiory dzieł, będących wspaniałym dopełnieniem bogactwa tej rezydencji. W wałbrzyskim zamku odbywa się m.in. Festiwal Kwiatów i Sztuki oraz liczne inne imprezy, w tym muzyczne i turystyczne. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających w różnych formułach i niewątpliwie należy do najpopularniejszych destynacji na Dolnym Śląsku.
Więcej o tym miejscu TUTAJ
Oficjalna strona: www.ksiaz.walbrzych.pl
















zamek Książ


Dom Hauptmanna
Skromniejsza rezydencja, ale wielkiego twórcy. Dom Gerharta Hauptmanna, pisarza, noblisty, który urodził się w Szczawnie-Zdroju, uzdrowisku, które należało do książańskich Hochbergów, zalicza się do ciekawszych dolnośląskich willi. Hauptmann mógł z okien domu podziwiać majestatyczny widok na Karkonosze. Jednak nie tylko naturalne piękno okolic ma tam coś do powiedzenia. Niesamowitym prezentem dla zasłużonego pisarza była Hala Rajska – czyli ozdobiona polichromią klatka schodowa willi. Sponsorami tego artystycznego przedsięwzięcia byli Max Pinkus, przedsiębiorca z Prudnika i Max Hamburger, fabrykant tekstyliów z Kamiennej Góry. Ekspresjonistyczne malowidła zrealizował przyjaciel pisarza, krewny Ryszarda WagneraJohannes Maximilian Avenarius. Ten urodzony w Gryfowie Śląskim malarz stworzył coś niezwykłego (na jego temat TUTAJ). Warto zobaczyć ten zaskakujący obraz na żywo. Ponadto w domu pisarza jest mnóstwo pamiątek związanych z wielką sztuką. Noblista utrzymywał kontakty z najwybitniejszymi twórcami jego czasów. Jego dzieła były inspiracją dla filmowców kompozytorów (na ten temat TUTAJ). W willi mieści się obecnie muzeum.
Więcej o tym miejscu: TUTAJ
Strona oficjalna: www.muzeum-dgh.pl
















Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniatkowie-Jeleniej Górze 


Klasztor w Lubiążu
O potędze i artystycznym smaku cystersów śląskich przekonaliśmy się już w Krzeszowie. Pora na kolejną perłę - Lubiąż. Tutaj aspiracje zakonników osiągnęły apogeum regionalnych możliwości. Dzięki temu możemy podziwiać barokowe dzieło sztuki w skali kolosalnej, rekordowej. Klasztor pełen jest niezwykłych zabytków i dzieł sztuki. Ich kumulację można podziwiać szczególnie w reprezentacyjnej Sali Książęcej oraz refektarzu. Obiekt udostępniony jest zwiedzającym.
Więcej o tym miejscu TUTAJ
Oficjalna strona:  www.fundacjalubiaz.org.pl
















klasztor w Lubiążu 

Pałac w Gorzanowie
Przykład perły, której blask nadwyrężył upływ czasu i niszczycielskie zaniedbania. Na szczęście światełkiem w tunelu są prace konserwatorskie i stopniowe przywracanie świetności temu niezwykłemu obiektowi na Ziemi Kłodzkiej. Rezydencja pełna jest artystycznych skarbów: niezwykłych sztukaterii, malunków, pięknych sufitów. Tutaj kwitły przez wieki nie tylko sztuki plastyczne, ale i teatr dworski. Niesamowite miejsce, które zasługuje na ocalenie i dumne prezentowanie. Na szczęście jest ratowane i odzyskuje zakryte patyną czasu skarby.
Więcej TUTAJ
Oficjalna strona: palacgorzanow.pl














pałac w Gorzanowie 


Ratusz we Wrocławiu
Na koniec powrót do stolicy regionu. Dumą Wrocławia jest też wspaniały ratusz. Ta perła, znajdująca się w rynku, jest obecnie muzeum. Można podziwiać nie tylko misterną dekorację fasady późnogotyckiego obiektu, ale i przepiękne sale oraz przygotowane w ich klimatycznych wnętrzach ekspozycje.
Więcej na temat tego miejsca TUTAJ
Oficjalna strona: muzeum.miejskie.wroclaw.pl

























wrocławskie ratusz - Muzeum Sztuki Mieszczańskiej 

****

polecam też wpisy oznaczone tagami: 

**** 
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt. 

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz