Translate

15 października 2019

Zamek Piastowski w Legnicy (GALERIA)


Zamek, z którym dynastia Piastów związana była od średniowiecza (tam przebywała św. Jadwiga śląska) po XVII wiek. W pobliżu znajduje się mauzoleum całego rodu. 

Jeden z najważniejszych zamków Dolnego Śląska i Polski. 









"Zamek Piastowski w Legnicy – jeden z najstarszych zamków znajdujących się na terenie Polski, zbudowany przez księcia Bolesława I Wysokiego w 2 połowie XII wieku i Henryka Brodatego w 1 połowie XIII wieku. Następnie przebudowany w późniejszych wiekach. Badania dendrochronologiczne dowodzą, że w czasach panowania Mieszka I zbudowano tu około 985 roku nowy gród w formie tzw. "grodu piastowskiego" (stało się to jednocześnie wraz z budową grodów we Wrocławiu i Opolu). Z 1149 r. pochodzi zapiska o istnieniu na terenie grodu kaplicy św. Benedykta. Na miejscu drewnianego grodu wspominanego też za czasów Bolesława Kędzierzawego, w końcu XII wieku Bolesław I Wysoki wzniósł zamek z wieżą Piotra, który obok zamku we Wleniu, był pierwszym murowanym zamkiem na ziemiach polskich.  W XIII wieku, w czasach panowania Henryka Brodatego, zamek został rozbudowany o wieżę św. Jadwigi, kaplicę, okazały pałac (palatium) oraz nowe wały drewniano-ziemne [...]" 







"[...] Wzgórze zamkowe podzielone było na dwie części: główną, w której znajdowała się rezydencja książęca wraz z kaplicą i wieżą Piotra, oraz drugą o charakterze gospodarczo-administracyjnym, w którym zapewne umiejscowiono dom kasztelana, budynki gospodarcze oraz strzegącą bramy wjazdowej na podgrodzie wieżę, nazwaną potem wieżą św. Jadwigi. Dla Bolesława I Wysokiego i jego syna Henryka pałac na zamku w Legnicy był główną rezydencją. Po 1460 roku przebudowano romański pałac w stylu gotyckim, całkowicie go przekształcając. W latach 1530-1533 przebudowę renesansową przeprowadził książę Fryderyk II legnicki. W tym czasie zbudowano nową renesansową bramę, po przeciwnej stronie do poprzedniego wjazdu na zamek.  W roku 1560 odbyło się na zamku huczne wesele księcia Henryka XI z Zofią, córką margrabiego Jerzego Hohenzollerna. Na wesele zaproszono bardzo wielu gości, a dla jego uświetnienia zorganizowano turniej rycerski i gonitwy. Gdy cesarz Maksymilian II przyjechał na Śląsk, aby odebrać hołd stanów śląskich, Henryk XI zaprosił go do Legnicy [...]" 








relikty romańskiej kaplicy zamkowej 

 "W lutym 1945 roku po zajęciu miasta zamek został podpalony przez żołnierzy Armii Czerwonej. Między innymi zamek stracił w wyniku tego zdarzenia wszystkie dachy. Na dziedzińcu w specjalnie wybudowanym pawilonie znajdują się kamienno-ceglane relikty odkrytej podczas prac archeologicznych romańskiej kaplicy św. Benedykta i Wawrzyńca. Kaplica powstała w okresie rządów Henryka I Brodatego około lat 1220-1240" (za: Wikipedia) 

jednym z najcenniejszych i najciekawszych elementów zabytkowego wystroju jest unikatowa 
 Zielona Komnata w wieży św. Jadwigi: 





Dekoracja malarska późnogotyckiej sali jadalnej pochodzi z początku XVI wieku wieku. Pomieszczenie znajduje się w połowie wysokości wieży św. Jadwigi i jest inspirowane średniowieczną kulturą legend kręgu arturiańskiego. Malunki prezentują wizerunki wojowników  antycznych, biblijnych i mitycznych. Postaci otoczone są gąszczem zielonych dekoracji roślinnych (liście, kwiaty). 




W zamku można zwiedzać dziedziniec, obie wieże oraz relikty kaplicy. Wieża św. Piotra jest ciekawym punktem widokowym. 

więcej: 








polecam również:


Mauzoleum Piastów w Legnicy >>> TUTAJ 

**********


******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku

1 komentarz: