Translate

31 marca 2020

Bachowski kącik – Jana Sebastiana Bacha kontakty z Dolnoślązakami, związki jego utworów z Dolnym Śląskiem i mnóstwo innych kontekstów (wybór)

Jan Sebastian Bach jest uważany za "ojca muzyki" zachodniej, a jego utwory określa się wręcz mianem "Starego Testamentu muzyki". Jego nazwisko można zapisać w postaci nut - jako B-A-C-H, z czego sam chętnie korzystał. Ten wielki twórca, autor kantat i oratoriów, rozmaitych koncertów, kompozycji organowych miał rozległe kontakty z Dolnoślązakami. Byli to jego uczniowie, przyjaciele, pomocnicy i propagatorzy, a nawet zięć i szef. Co ciekawe nawet niektóre kompozycje mają związek z Dolnym Śląskiem za pośrednictwem autorów tekstów i zapożyczonych melodii. 



Na moim blogu ukazało się mnóstwo postów dotyczących tych zagadnień. Byłem też prelegentem na wykładzie „Bachowskie smaczki z Dolnego Śląska” z okazji 333. rocznicy urodzin twórcy majestatycznych fug. Ponadto w tym podsumowującym wpisie również moje wspomnienia z Lipska, gdzie Bach tworzył pod koniec życia i właśnie tam zawierał wspomniane kontakty. Zapraszam! 


Beethoven, znany z dowcipu językowego, powiedział o Bachu, wykorzystując grę językową, : "nicht Bach, sondern Meer" – „nie strumyk (Bach) a morze”. Tym hasłem chciał podkreślić potęgę muzyki kantora z Lipska i jej wielki wpływ na kolejne generacje. Twórczość tego mistrza fascynowała pokolenia muzyków od Mozarta po jazzmanów.

Johann Sebastian Bach 
(Jan Sebastian Bach)
21 marca/31 marca 1685 roku w Eisenach - 28 lipca 1750 roku w Lipsku
posty oznaczone tagiem


polecam szczególnie wpisy:
(linki w tytułach oraz cytowanie postów) 


Co powiecie na to, żeby poszukać śladów Jana Sebastiana na Śląsku i w okolicach? Jak? To proste. Wystarczy odsłonić karty przeszłości. Ileż tam kontekstów! Pracodawca Bacha z Kamiennej Góry, mąż córki Bacha, jego kopista, wcześniej organista we Wrocławiu – z Sulikowa koło Zgorzelca. Ocalony, najsłynniejszy portret Bacha z kolekcji nauczyciela z Cieplic pod Jelenią Górą. Przyjaciel z Grodkowa. Niezwykły kolekcjoner z Kowar. Wreszcie uczeń – kantor Kościoła Pokoju w Świdnicy. Jest tego więcej! Zapraszam na spacer w czasie i przestrzeni.





Jedno z dzieł Jana Sebastiana Bacha ma szczególny związek z Wrocławiem. Mistrz kantat wykorzystał w swojej kompozycji zarówno słowa wrocławskiego poety, jak i muzykę kompozytora pochodzącego z Wrocławia. Oryginalny utwór, którym się zainspirował geniusz niemieckiego baroku, dedykowany był kantorowi z Wrocławia! To dopiero początek niezwykłych zbiegów okoliczności.





Czy od ponad 250 lat ostatnie dzieło Jana Sebastiana Bacha, jego artystyczny testament i zenit baroku w dźwiękowej pigułce, nazywany jest błędnie? Wskazówką jest oryginalny tytuł na rękopisie, który podpisał uczeń, kopista i zięć wielkiego kompozytora. Ten mało znany twórca był związany z Łużycami i Dolnym Śląskiem. W muzykologii i historii zapisał się między innymi dzięki „Sztuce Fugi” Jana Sebastiana Bacha.





Śladem Via Regia – z Lubania do Lipska. Nasza podróż w czasie i przestrzeni w celu poznania wspólnej pracy Johanna Heinricha Wincklera oraz Johanna Sebastiana Bacha. Co nauczyciel Goethego i pionier elektryczności miał wspólnego z barokowym kompozytorem?





moje wydarzenie: 


Było mi niezmiernie miło gościć po raz drugi w tym roku w roli prelegenta  w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Przy współpracy z tą placówką  przygotowałem prezentację multimedialną połączoną z przedstawieniem ciekawych zabytków związanych z epoką mistrza dźwięków. 7 grudnia odbyła się prelekcja „Bachowskie Smaczki z Dolnego Śląska”.





Rodzina kompozytora: syn i żona:


Carl Philipp Emanuel Bach urodził się 8 marca 1714 roku w Weimarze. Był synem Jana Sebastiana. Nazywano go „Bachem Berlińskim”. Służył na dworze króla Fryderyka II w czasie, kiedy ten władca zdobył Dolny Śląsk. Są świadectwa historyczne na to, że muzyka młodszego Bacha grana była we wrocławskim pałacu i kościele.





Czy książka Dolnoślązaka zawiera ukryty i jedyny portret ukochanej żony Bacha? Dlaczego mistrz ukradł arię kompozytorowi, który mieszkał we Wrocławiu, i dedykował ją żonie? Jaki związek ma profesor z Kamiennej Góry z przeprowadzką Bachów do Lipska? Do tego zięć z terenów dzisiejszego Dolnego Śląska.





Poza Dolnym Śląskiem: 


  • Lipsk Bachów: archiwum, muzeum, pomnik i inne pamiątki

– Archiwum Bacha z muzeum przed kościołem św. Tomasza - Kamienica Bosego (Bosehaus) 
– pomnik Johanna Sebastiana Bacha dłuta Carla Seffnera 
– tablica na pamiątkę Bacha oraz jego żony na ścianie budynku na miejscu Szkoły św. Tomasza 
– Kościół św. Mikołaja w Lipsku 
– Kościół św. Tomasza w Lipsku



muzyka Bacha w artykułach-galeriach z zdjęciami z Dolnego Śląska i nie tylko:


post z okazji 335. rocznicy urodzin Bacha, opublikowany w roku 270. rocznicy śmierci kompozytora. 

posty z tagiem: #Bach. #muzyka

****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

***

Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:

- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:

kilkadziesiąt nowych postów miesięcznie: Dolny Śląsk, Sudety, historia, przyroda, sztuka, muzyka, ciekawostki!

ponad 1000 galerii

niezależny, autorski projekt

od 2011 roku w blogosferze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz