Perła północnych Czech, wspaniały klasztor u stóp Gór Kamiennych i Gór Stołowych.
Broumov znajduje się niedaleko granicy, tuż obok przejść granicznych z Czechami w powiatach wałbrzyskim i kłodzkim. Warto się tam wybrać! To zespół zabytków najwyższej klasy!
"Broumov (niem. Braunau) – miasto w Czechach, w kraju hradeckim. Miasto jest finalistą konkursu na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2028. Pierwsze wzmianki o Broumovie pojawiają się w 1213 r., kiedy król czeski Przemysł Ottokar I ofiarował ziemię opactwu benedyktynów, których hasłem przewodnim stało się zawołanie łac. Ordo et pax (ład i pokój). Od tego momentu rozpoczął się kilkusetletni, miejscami bardzo burzliwy, związek benedyktynów z miastem. Klasztor w Broumovie (cz. Broumovský klášter) to klasztor benedyktynów, założony w XIV wieku, budynki zostały przebudowane w stylu barokowym na początku XVIII wieku . Ze względu na swoje walory architektoniczne i kulturowe od 1995 roku jest wpisany na listę narodowych zabytków kultury Republiki Czeskiej [...]"
"[...]W latach 1477 – 1593 Codex gigas - największa księga rękopisowa na świecie - znajdował się w klasztorze w Broumowie. Szkoła przyklasztorna benedyktyńska była bardzo znana już przed wojnami husyckimi. Wśród jej wybitnych absolwentów był pierwszy arcybiskup praski Arnošt z Pardubic. Biblioteka licząca około 17 000 woluminów jest jedną z nielicznych zachowanych bibliotek klasztornych w Republice Czeskiej. W kościele klasztornym nad kaplicą św. Krzyża odnaleziono w 1999 roku kopię Całunu Turyńskiego. Znajdowała się w drewnianej skrzynce za złoconym stiukowym wieńcem z napisem Sancta Sindon. Płótno zostało podarowane przez arcybiskupa Turynu Juliusza Cezara Barbera późniejszemu arcybiskupowi praskiemu Matoušowi Ferdinandowi Sobkowi, który przekazał je klasztorowi w Broumovie. Na świecie istnieje około 40 podobnych egzemplarzy, ale broumovski całun jest jedyną zabytkową kopią całunu w Europie Środkowej. Po zniszczeniach wojny trzydziestoletniej kościół klasztorny św. Wojciecha został przebudowany w stylu barokowym pod koniec XVII wieku przez Christopha Dientzenhofera i Martino Allio [...]"
"[...] Malowidła ścienne są autorstwa Johanna Jakoba Stevensa von Steinfelsa , sztukaterię wykonał Tommaso Soldieri. Za czasów opata Othmara Daniela Zinkego (pochodził ze Strzegomia) zespół klasztorny został całkowicie przebudowany w latach 1728-1738 według planów Kiliana Ignaza Dientzenhofera. Od 1703 do 1810 roku zespół klasztorny i kościół klasztorny w Legnickim Polu koło Legnicy na Śląsku były filią klasztoru w Broumovie. W 1950 roku klasztor w Broumovie przekształcono w obóz internowania dla zakonników, następnie przeniesiono tu siostry zakonne różnych zakonów. Internowane siostry żyły tu w nieludzkich warunkach i były zmuszane do pracy w fabrykach oraz w rolnictwie. Klasztor, kościół i ogrody można zwiedzać. W części klasztoru mieści się w m.in. Muzeum Miejskie Broumova" (za: Wikipedia)
strona oficjalna:
mapa/lokalizacja:
na zdjęciach w galerii:
klasztor, kościół św. Wojciecha, Muzeum Broumova, biblioteka klasztorna, refektarz z kopią całunu
polecam również:
***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz