(pomnik Angelusa Silesiusa pod Ossolineum we Wrocławiu)
Oryginał pisma „Święta uciecha duszy albo Duchowne pieśni pasterskie” Anioła Ślązaka czy „Droga do Chrystusa” Jakuba Böhme – to tylko niektóre z ciekawostek, które znajdziemy w Ambasadzie Wolnego Umysłu (http://embassyofthefreemind.com).
O ciekawym projekcie media rozpisywały się już dwa lata temu, kiedy słynny pisarz, twórca kontrowersyjnego i bestsellerowego „Kodu Leonarda da Vinci” wsparł pokaźną dotacją uruchomienie czytelni. Ideą było to, by instytucja z Amsterdamu, która w swoich zbiorach ma niemal 5 tysięcy woluminów, mogła udostępnić je w formie dygitalizowanej poszukiwaczom wiedzy z całego świata.
27 stycznia biblioteka Ritman Library poinformowała o udostępnieniu pierwszych 1612 zeskanowanych manuskryptów.
W katalogu odnajdujemy dzieła Anioła Ślązaka i Jakuba Böhme, dwóch barokowych mistyków związanych z Dolnym Śląskiem i szczególnie z Bolkowem i Krzeszowem. Warto podkreślić, że ich twórczość budzi niezmienne zainteresowanie od wieków. W XIX wieku ich pracami fascynował się Adam Mickiewicz, który przetłumaczył wybrane frazy z dzieł obu mistrzów i opublikował w formie antologii aforyzmów jako „Zdania i uwagi”.
(karta „Zdań i uwag” z „Pisma Adama Mickiewicza: wydał objaśnił i wstępami poprzedził Josef Kallenbach, Tom 4. Skarbnica klasyków polskich” - skan google books)
**************
Anioł Ślązak, czyli właściwie Johannes Scheffler (ur. 25 grudnia 1624 we Wrocławiu, zm. 9 lipca 1677 tamże) – śląski poeta religijny doby baroku, tworzący w języku niemieckim. Pisał utwory apologetyczne, pieśni religijne i aforyzmy o mistycznym zjednoczeniu z Bogiem. Jego „Heilige Seelenlust” czytywali zarówno protestanci, jak i katolicy.
Wszechstronni wykształcony lekarz, filozof i duchowny był bardzo wpływową postacią w środowisku intelektualnym i religijnym doby baroku na Śląsku i później.
Szczególnie związany był z Krzeszowem. Łączyła go zażyła przyjaźń i współpraca z twórczym opatem Bernardem Rosą. Ich wspólnym dziełem jest „Krzeszowska księga pasyjna”.
(zachowany w zbiorach biblioteki cystersów w Krzeszowie portret Silesiusa – obecnie wystawiony w muzeum Domu Opata – od góry z lewej).
(stacje kalwarii krzeszowskiej)
**************
Jakob Böhme (ur. 1575 w Starym Zawidowie (Alt Seidenberg), zm. 17 listopada 1624 w Görlitz) – niemiecki mistyk, gnostyk i filozof religii. Uważany za pierwszego filozofa piszącego po niemiecku, a nie po łacinie.
Mistyk pod koniec życia pracował w zamku obok Bolkowa, w Świnach.
(zamek Świny)
„Ostatnią i najdalej idącą przebudowę zamku przeprowadził w latach 1614-1660 Johann Sigismund von Schweinichen, który zmienił rodową siedzibę w renesansową rezydencję. Dzięki kontaktom z mistykami, alchemikami i różokrzyżowcami Johann Sigismund założył koło teozoficzne oraz utworzył w Świnach bibliotekę mistyczno-teozoficzną. W 1624 r. na zamku przebywał mistyk Jakub Boehme, który napisał tu Posłanie do spragnionej i głodnej duszy. Wokół niego zbierało się koło mistyków, m.in. Angelus Silesius i Abraham von Franckenberg” – wikipedia.
Warto dodać, że jego pisma do dziś wzbudzają zainteresowanie. Fascynatem twórczości mistyka jest aktor Nicolas Cage.
(dom Böhmego w Zgorzelcu – po lewej stronie, podczas festynu Jakuby)
(widok na Görlitz z promenady nad Nysą Łużycką – w tej okolicy stoi też dom Böhmego)
-------------------------------------
Zdjęcia z Görlitz, Krzeszowa, Wrocławia czy Świn można znaleźć w galeriach na blogu. Zapraszam do szukania: w chmurze tagów Silva Rerum oraz w wyszukiwarce!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz