Translate

16 kwietnia 2018

Na Dzień Włókniarza


Ozdobna płaskorzeźba z portalu fabryki Albert Hamburger AG w Kamiennej Górze – obecnie w ruinie (wyburzana). 

Dzień Włókniarza w kalendarzu świąt niezwykłych przypada 16 kwietnia. Obchodzi się go na pamiątkę pracowników, ale i dziedzictwa przemysłu włókienniczego. 

W Kamiennej Górze już od średniowiecza kwitło tkactwo. Tradycje te pokazuje Muzeum Tkactwa. W dobie rewolucji przemysłowej rzemiosło rozwijane uprzednio przez cystersów przerodziło się w poważną branżę przemysłową. Powstały zakłady, które liczyły się w Europie. Jedną z takich fabryk była tkalnia Alberta Hamburgera (po wojnie tkalnie jedwabiu Floreta). Tradycje tkackie nie dotrwały w tym obiekcie do XXI wieku. Przemiany gospodarcze przyniosły likwidację tkalni. Upadł w zasadzie praktycznie cały prężnie działający biznes tekstylny w mieście. Zmienne losy doprowadziły budynek do ruiny. Przetrwała (jeszcze) m.in. ozdobna brama zakładów. 

Na dekoracji widzimy symbole włókiennictwa na przestrzeni wieków: wrzeciono, krosno i wreszcie fabrykę z dymiącym kominem, gdzie odbywała się mechaniczna produkcja. 

Zdjęcie powstało w 2011 roku. Wówczas hale zakładów Hamburgera (Florety), jeszcze stały, choć zrujnowane. Obecnie, po wyburzaniu, przetrwały zaledwie fragmenty. Fotografia była prezentowana na wystawie „Viktor Hamburger, kamiennogórzanin z pasją” (PCE, Kamienna Góra 2011; oraz CK - „Muzeum na kółkach” Muzeum Historii Żydów POLIN – Kamienna Góra 2015). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz