Translate

22 czerwca 2021

"Wszystkie arrasy króla" - Zamek Królewski na Wawelu: wystawa (GALERIA)


"Zamek Królewski na Wawelu – zamek obronno-rezydencyjny w Krakowie, na Wawelu, o powierzchni 7040 m² z 71 salami wystawowymi. Siedziba Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki" (wikipedia)

wystawa czasowa: "Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921" - wielka gala arrasów w Zamku Królewskim na Wawelu (2021)
* relacja urlopowa - poza Dolnym Śląskiem i Sudetami - dla zainteresowanych wspaniałościami z innych stron Polski i Europy 




strona oficjalna:


przedstawiona tutaj wystawa obejmuje: 137 królewskich tapiserii z połowy XVI wieku. Wybitne przykłady kunsztownej tkaniny. Sceny biblijne i natura, nawiązujące do stylistyki największych mistrzów renesansu. Do tego przedstawienia heraldyczne. 

na moich zdjęciach - wybór z bogatej kolekcji przedstawionej na wystawie 






"Tapiseria (z franc. tapisserie) – ogólna nazwa określająca jednostronną tkaninę o różnorodnej dekoracji: figuralnej (np. ze scenami mitologicznymi, biblijnymi), heraldycznej bądź zwierzęco-roślinnej (tzw. werdiura), służącą do dekoracji ścian. Potocznie termin „tapiseria” stosowany jest wymiennie z nazwami: gobelin i arras. Wykonywana była splotem płóciennym (rzadziej rządkowym), z nici wełnianych i jedwabnych, czasem z dodatkiem nici złotych lub srebrnych, na warsztatach pionowych lub poziomych
...
Arrasy wawelskie (arrasy Jagiellońskie, arrasy Zygmuntowskie) – arrasy znajdujące się w Zamku Królewskim na Wawelu, zamówione, zakupione i sprowadzone przez Zygmunta II Augusta z Brukseli, będącej w XVI wieku głównym ośrodkiem tego typu tkactwa. Wykonane według projektów artystów niderlandzkich, reprezentują najwyższy poziom artystyczny; są tkane wełną, jedwabiem, nićmi srebrnymi i złotymi (gęstość tkania 7 do 8 nici osnowy na 1 cm). Widnieją na nich znaki tkackie warsztatów wykonujących zamówienia wielkich osobistości ówczesnej Europy, cesarzy, królów, dostojników świeckich i kościelnych" 
(wikipedia)



zdjęcia wykonywane na Wawelu mogą być publikowane jedynie na użytek własny, niekomercyjny (z Regulaminu: "Na wystawach stałych i czasowych Zamku Zwiedzający mają prawo wykonywania pamiątkowych fotografii i filmów amatorskich - bez użycia lamp błyskowych, statywów oraz tzw. selfie-sticków") 

więcej na temat wystawy na stronie zamku  TUTAJ 

****
poleca również:

(inne posty z tych miejsc) 

ponadto w zasobach bloga:



galeria na FB:
(zobacz więcej, kliknij na logo Fb w prawym górnym rogu lub ikonkę reakcji: polub/skomentuj)



Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :)  

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:

- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:

- dołącz do grupy:
W drogę... Dolny Śląsk i Sudety z blogiem Welthellsicht:

kilkadziesiąt nowych postów miesięcznie: Dolny Śląsk, Sudety, historia, przyroda, sztuka, muzyka, ciekawostki!

ponad 1500 galerii na Facebooku
ponad 3000 postów na blogu
ponad 4700 obserwatorów na FB

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz