Intrygujący "zabytek" w górach.
Naskalne ryty z XIX wieku trudno znaleźć. Znajdują się poza szlakiem, ale niedaleko zamku. To jedna z tajemnic Rudaw Janowickich.
Nadgryzione zębem czasu i natury inskrypcje pamiętają czasy nieistniejących państw: królewskich Prus i carskiego imperium Rosji. Są dokumentem sudeckiej turystyki – rodzajem popularnego niegdyś... wandalizmu. Wielu znamienitych (i mniej świetnych) gości pozostawiało ryty na pamiątkę swojego pobytu. Najczęściej znaleźć je można przy popularnych do dziś szlakach np. w Górach Stołowych. Ryty z Rudaw Janowickich pochodzą z 1824 i 1830, roku i znajdują się na skale Romby, nieopodal ruin Zamku Bolczów. Oprócz tajemniczych symboli znajdują się tam „podpisy” koronowanych głów i ich towarzyszy, w tym: Aleksandry (Fryderyka Luisa Charlotta Wilhelmina Hohenzollern) - cesarzowej Rosji i jej krewniaka, Wilhelma (Friedrich Wilhelm Karl von Preußen) - księcia Prus.
Mapa/lokalizacja:
trasa z dworca PKP Janowice Wielkie przez Zamek Bolczów
>> https://pl.mapy.cz/s/pelobofaka
(wskazówka: nie jest to pierwsza skała przy ścieżce, trzeba się wspiąć wyżej)
polecam również inne ciekawe miejsca w tych górach:
******
***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz