Translate

29 października 2016

Paczków - "polskie Carcassonne" (GALERIA)


Miasto znane z murów, porównywane do francuskiego Carcassonne w Oksytanii (największy w Europie średniowieczny kompleks urbanistyczny, umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO). 

Poczuć średniowiecze na historycznym Dolnym Śląsku. 






"Paczków (niem. Patschkau, dial. Potschke) – miasto w województwie opolskim, w powiecie nyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Paczków. Miasto leży historycznie na Dolnym Śląsku (założenie Paczkowa było ściśle związane z polityką biskupów wrocławskich, którzy w XIII wieku ukształtowali samodzielne władztwo terytorialne), na Przedgórzu Sudeckim, na Obniżeniu Otmuchowskim na południowo-zachodnim krańcu województwa opolskiego nad Nysą Kłodzką. Jako miasto Paczków pojawia się po raz pierwszy w źródłach w roku 1292 [...]" 





"[...] Zespół średniowiecznych obwarowań miejskich Paczkowa wraz z zachowanym od średniowiecza układem ulic, kościołem o funkcji obronnej oraz rynkiem i ratuszem. Mury obronne (pierwotnie o łącznej długości 1200 metrów, wraz z czterema wieżami bramnymi -Wrocławska, Ząbkowicka, Kłodzka, Nyska - oraz 19 basztami łupinowymi - otwarte do wnętrza miasta), z XIV-XVI w., XIX w. To jeden z najlepiej zachowanych przykładów średniowiecznych fortyfikacji miejskich w Polsce. Mury obronne z basztami i bramami są wpisane do rejestru zabytków. Zespół staromiejski oraz fortyfikacje Paczkowa zostały uznane za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 października 2012 roku" (za: wikipedia) 



więcej: 

mapa/lokalizacja:

polecam również:
kościół obronny w Paczkowie:



****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz