Translate

12 czerwca 2018

Wieże, platformy i punkty widokowe w Sudetach (i nie tylko) – mapa i przewodnik subiektywny!

To wspaniałe uczucie, kiedy turysta nie tylko zdobędzie wymarzony szczyt, ale i zobaczy z niego niezwykłą panoramę. To samo tyczy się miast. Zwłaszcza tych pięknie ulokowanych, na przykład w dolinach. Przeżyć takich dostarczają wieże i platformy widokowe oraz niektóre naturalne punkty widokowe. W tym wpisie zestawiam subiektywny wybór tych, które udało mi się zobaczyć na własne oczy. Z których z zapartym tchem podziwiałem cudowne krajobrazy. To konstrukcje stare, ponad 100-letnie, oraz zupełnie nowe.



Sudety są niewątpliwie malownicze i zróżnicowane. Wiele jest lesistych wzgórz. Także tych wysokich, obiecujących niezwykłe widoki. Często wędrowiec zobaczy co nieco z wspaniałego widoku migocącego między liśćmi. Chciałby się wtedy wznieść niczym Ikar, by podziwiać to, czego z ziemi nie widać, a gdzie się stoi. Piękno czające się na wyciągniecie ręki, a tak niedostępne. Ujrzeć je, w całej porywającej pełni, pozwalają wieże i platformy od dawna stawiane w górach.







Sudety mają już przecież ponad 200-letnią tradycję turystyczną. Stąd nie brakuje tu naturalnych dostosowanych dla zwiedzających punktów na skałkach (Sokolik, Starościńskie Skały, Szczeliniec), ale też wież (Chełmiec, Nowa Ruda, Wielka Sowa, Radogost, Wieżyca). Niestety niektóre ciekawe pamiątki wybudowane dla piechurów spragnionych majestatycznych panoram nie dotrwały do naszych czasów, bądź są w opłakanym stanie. Część z nich może jeszcze ożyje. Powstają jednak wciąż nowe. Planów jest wiele. (Na pewno jeszcze będzie okazja o niektórych z nich napisać).





Co do miast, to najczęściej za wieże widokowe służą wieże kościołów czy budynków świeckich, ratuszów oraz zamków. Z nich również można podziwiać niezwykłe krajobrazy Sudetów i okolic (Chojnik, Zamek Henryka, Bolczów, Grodno, Bolków, bazylika w Krzeszowie, baszta zamkowa w Jeleniej Górze, wieża ratuszowa w Świdnicy).

Szczególnym sentymentem darzę te stare wieże. Na przykład pseudozamek na Chełmcu w Wałbrzychu. Te sztuczne ruiny imitujące jeden z nadreńskich zamków mają już 130 lat. Inne stare wieże to „grzybek” na Wzgórzu Krzywoustego w Jeleniej Górze czy dwie ciekawe wieże w Nowej Rudzie (Góra Wszystkich Świętych przy sanktuarium w Słupcu i Góra św. Anny). Interesująco prezentuje się Wieżyca koło Dobromierza. Te konstrukcje wznoszone były z cegły, kamienia oraz betonu. Są stosunkowo trwałe. Stare drewniane wieże (a tych było całkiem sporo), nie dotrwały do naszych czasów. Na ich miejscu wznosi się nowe.





Ciekawe są też zupełnie nowe – nowatorskie współczesne wieże. Takie jak Rozhledna Čáp koło Teplic nad Metují czy po polskiej stronie hiperboloidalna wieża na Borowej pod Wałbrzychem. Albo monumentalna Suszynka




Niektóre ze starych wież mają też dodatkowe funkcje. Są używane jako podstawa dla rozmaitych anten i nadajników. Niekiedy z wielką niekorzyścią dla turystów (na przykład Chełmiec). Z kolei niektóre maszty antenowe mają dodatkowo funkcję turystyczną. Tak jest na przykład z wieżą na Szpiczaku w Górach Suchych (Rozhledna na Ruprechtickém Špičáku).




A tutaj krótki przegląd wybranych wież i punktów wraz z widokami, jakie oferują.



******
Aktualizacja:
Ponad 30 nowych punktów na mapie! Wśród nich ścieżka koroną drzew w Jańskich Łaźniach czy Igliczna.

Jańskie Łaźnie


Leśna

Wrocław 


Pstrążna


Chełmsko Śląskie


Kudowa-Zdrój


Igliczna


Niedźwiedzica 


Kamienna Góra 


Trójgarb (otwarcie 29 grudnia 2018 roku) 


***
Zachęcam do zapoznania się z mapą, na której umieściłem lokalizacje odwiedzonych przeze mnie wież, platform i punktów widokowych wraz z linkami do artykułów, w których zamieszam zdjęcia.

W poście powyżej skupiam się głównie na punktach, które powstały w wyniku ingerencji ludzkiej - o budowlach. Na mapie jest też całkiem sporo naturalnych miejsc widokowych - np. wierzchołków górskich z piękną ekspozycja itp. Zapraszam!




Zachęcam też do korzystania z TAGÓW ( w chmurze - SILVA RERUM)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz