Garść ciekawostek związanych z "Polskim Paganinim" i uzdrowiskiem w Górach Wałbrzyskich.
Duszniki mają Chopina, a Szczawno Wieniawskiego. Romantyczni muzycy występowali w śląskich kurortach w Sudetach, a pamięć o tym jest dziś pielęgnowana na różne sposoby!
Henryk Wieniawski urodził się 10 lipca 1835 roku w Lublinie, a zmarł 31 marca 1880 roku w Moskwie. Był polskim kompozytorem i skrzypkiem - wirtuozem. W 1850 roku rozpoczął wraz z bratem Józefem działalność koncertową. Początkowo duet Wieniawskich występował we wszystkich większych miastach Imperium Rosyjskiego, następnie w wielu krajach europejskich. Utalentowani młodzi Polacy wszędzie wzbudzali entuzjazm. Także na Dolnym Śląsku, gdzie ich liczną widownię stanowili kuracjusze, również Polacy. Henryk Wieniawski w Szczawnie (wówczas pruskie uzdrowisko Salzbrunn) grał i przebywał w latach 1855 (koncertował z bratem) i 1857. O tych koncertach pisały gazety w całej Europie, także polskojęzyczne magazyny w Warszawie i Krakowie.
wycinki informacji o szczawieńskich koncertach braci Wieniawskich w 1855 roku z czasopism muzycznych francuskich i niemieckich, za Google Books
wycinek prasowy z "Gazety Warszawskiej" z 1857 roku, za POLONA
wycinek z krakowskiego "Głosu" z 1857 roku, za: Biblioteka Jagiellońska
Po wielu europejskich sukcesach Wieniawski przyjął w 1860 roku funkcję pierwszego skrzypka dworu carskiego. Słynął z wirtuozerskiej gry. Jego kompozycje są po dziś bardzo popularne. Ponadto odbywają się ważne konkursy i festiwale imienia Henryka Wieniawskiego.
A co upamiętnia wspaniałego wiolinistę w sudeckim uzdrowisku?
Na uwagę w Szczawnie-Zdroju zasługuje Park Zdrojowy im. H. Wieniawskiego. Park założony został w 1812 roku na polecenie dra Augusta Zemplina. Na terenie parku znajdują się: pijalnia wód mineralnych, drewniana hala spacerowa, muszla koncertowa, pomnik Henryka Wieniawskiego, kaskada wodna czy pomnik psa ks. Jerzego II Brzeskiego. Na obrzeżach jest też wieża Anny. Malowniczym zakątkiem, szczególnie w maju, jest aleja rododendronów.
Teatr Zdrojowy im. H. Wieniawskiego (tu odbywa się Festiwal Henryka Wieniawskiego od 1966 roku) to również niezwykle piękny obiekt. Neorokokowa pełna przepychu sala widowiskowa powstała już po śmierci słynnego gościa uzdrowiska (pod koniec XIX wieku).
Wieniawski podczas pobytu w Szczawnie (wówczas Bad Salzbrunn) koncertował w budynku obok, tzw. Kursalu (Kurhaus, obecnie - "Biała Sala").
Pomniki Wieniawskiego w Szczawnie: popiersie z 1966 roku i posąg z 2015 roku – leżą po dwóch stronach parku.
Ponadto przy ul. Narciarskiej 1 w Szczawnie, na skraju parku Wieniawskiego, znajduje się klimatyczna restauracja Legenda (w czasach niemieckich budynek zabiegowy Gurgelhalle). Nazwa restauracji nawiązuje do kompozycji "Legenda" Wieniawskiego. Dzieło z numerem 17 kompozytor dedykował swojej ukochanej, żonie - Isabelle Hampton.
Teatr Zdrojowy im. H. Wieniawskiego (tu odbywa się Festiwal Henryka Wieniawskiego od 1966 roku) to również niezwykle piękny obiekt. Neorokokowa pełna przepychu sala widowiskowa powstała już po śmierci słynnego gościa uzdrowiska (pod koniec XIX wieku).
Wieniawski podczas pobytu w Szczawnie (wówczas Bad Salzbrunn) koncertował w budynku obok, tzw. Kursalu (Kurhaus, obecnie - "Biała Sala").
partytura Legendy Wieniawskiego, XIX wiek, wilne media, za IMSLP
archiwalne zdjęcie budynku, w którym znajduje się restauracja Legenda w Szczawnie-Zdroju, początek XX wieku, za SBC
Wieniawski: Légende, Op. 17 (YouTube)
polecam również:
- Szczawno-Zdrój: od wód i zabytków po Chełmiec (dużo zdjęć – opisy, ciekawostki)
- Chopin i dolnośląskie ciekawostki (pobyt w Dusznikach i Wrocławiu + Elsner, pianista i aktor z Lubawki)
- Polscy Romantycy i Dolny Śląsk: odwiedziny, skandale, romanse, mistyfikacje, koncerty i publikacje (wybór kontekstów: Mickiewicz, Słowacki, Krasiński, Fredro, Chopin, Wieniawski i inni)
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz