Niezwykła żeliwna wieża - perła Pogórza Łużyckiego w łańcuchu Sudetów. Zabytek w saksońskiej części gór, które leżą nie tylko na Dolnym Śląsku i w Czechach!
Fantastyczne łużyckie krajobrazy oraz dużo historii.
"König-Friedrich-August-Turm, Löbauer Berg - wieża króla Fryderyka Augusta na Löbauer Berg w Löbau w Saksonii , nazwana na cześć Fryderyka Augusta II , jest jedyną zachowaną żeliwną wieżą widokową w Europie i prawdopodobnie najstarszą żeliwną wieżą w ogóle. Zbudowana w 1854 roku z żeliwa na kamiennej podstawie, ma 28 metrów wysokości i 4 metry średnicy, ma kształt ośmiokąta i zawiera trzy zewnętrzne galerie o wysokości 12, 18 i 24 metrów. Schody wewnętrzne spiralne mają 119 stopni [...]"
"[...] Na górnej galerii lub platformie widokowej jesteś na wysokości około 25 metrów nad otaczającym terenem. Z wieży widać Góry Żytawskie i dużą część krajobrazu Górnych Łużyc. Podczas budowy zdecydowano się na filigranową konstrukcję żeliwną, wzorowaną na modelu technicznym londyńskiego „Crystal Palace” z 1847 roku. Poszczególne elementy żeliwne zostały odlane w hucie Bernsdorf. Więżę otwarto 9 września 1854 roku, niedługo po śmierci króla Fryderyka na wakacjach w Tyrolu" (wikipedia)
"Góra Löbau ( Lubijska hora) to powulkaniczny szczyt o wysokości 447,9 m n.p.m. Obszar szczytu był używany przez ludzi już w epoce brązu. Znajduje się tam wał kultury łużyckiej . Od północy masyw ogranicza linia kolejowa Löbau–Görlitz" (wikipedia)
Warto dodać, że Fryderyk August II Wettyn, na którego cześć wieża została nazwana, był spokrewniony z władcami Polski. jego pradziadem był August III Sas, prapradziadem August II Mocny, a praprapradziadem Jan III Sobieski. Z kolei imiennik księcia - Fryderyk August I, książę warszawski w latach 1807–1815 był dla niego stryjem.
wstęp na wieżę jest płatny, przy wieży znajduje się automat na monety Euro
mapa/lokalizacja:
trasa z dworca w Löbau - około 2,5 km marszu
polecam także posty oznaczone tagami:
a w okolicy:
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Czy przy wieży jest pieczątka? Jest na liście do Sudeckiego Włóczykija :)
OdpowiedzUsuńSuper 😘⛰️
OdpowiedzUsuń