Translate

28 sierpnia 2022

Oybin – ruiny i góry jak ze snu! (GALERIA)


Jeden z najpiękniejszych skarbów przyrody i kultury w całych Sudetach! Miejsce, w którym każdy zakątek nasycony jest romantyzmem i magią!


Kultowa atrakcja Łużyc – uwielbiana przez malarzy i romantyczne dusze! Górska miejscowość, która czaruje wspaniałym zespoleniem walorów przyrodniczych, krajobrazowych i historycznych oraz architektonicznych!

Poniżej obszerna galeria (około 100 zdjęć!), a także podstawowe informacje, ciekawostki oraz mapa z lokalizacją. 

Zapraszam 










Na zdjęciach ujęcia ruin zamku, klasztoru, cmentarz na górze Oybin, punkty widokowe, a także formacje skalne. W osobnym poście kolejka wąskotorowa, zabytkowa zabudowa, w tym piękny barokowy kościół o ciekawej architekturze. 









"Oybin – (czes. Ojivín lub Ojvín) – miejscowość i gmina uzdrowiskowa w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Drezno, w powiecie Görlitz, w Górnych Łużycach przy granicy z Czechami. Jeszcze w 1319 czeski król przekazał osadę piastowskiemu księciu Henrykowi I jaworskiemu, tym samym weszła w skład księstwa jaworskiego. W XIV wieku istniejący tutaj zamek ulegał licznym przebudowom, głównie za sprawą Karola IV Luksemburskiego, syna Jana [...]"










"[...] W owym czasie zamek ten był ulubioną rezydencją Karola IV, który swoją obecnością chciał podkreślić czeskie panowanie na ziemi żytawskiej. Także z rozkazu Karola IV został wzniesiony klasztor na górze Oybin. 
Największą atrakcją miejscowości jest góra Oybin zbudowana z piaskowca, której kopuła góruje nad miastem. Znajduje się tam barokowy kościół, a także ruiny średniowiecznego zamku i klasztoru, które w epoce romantyzmu były często przedstawiane na obrazach m.in. przez Caspara Dawida Friedricha [...]".











"[...] Góra Oybin ma wysokość 514  m n.p.m. Znajduje się w Górach Żytawskich.  Znajdują się na niej ruiny zamku Oybin , który cesarz Karol IV rozbudował w swój dom spokojnej starości, oraz klasztor celestynów, założony w 1369 roku. Część skarbu katedry praskiej z katedry św. Wita przechowywano na Oybinie, aby uchronić go przed zagarnięciem przez husytów. W 1577 r. piorun uderzył w kościół i spłonął [...]"











"[...]  Dalsze zniszczenia nastąpiły w 1681 r. przez upadek skały. Zamek został "odkryty na nowo" w okresie romantyzmu , kiedy saksoński malarz dworski Johann Alexander Thiele jako motyw odkrył romantyczne mury zarośnięte przez naturę. Caspar David Friedrich* , Carl Gustav Carus** i inni romantyczni malarze również namalowali te ruiny" (wikipeida) 











Wejście na teren kompleksu jest płatne. Można zwiedzać ruiny zamku, klasztoru, skorzystać z ścieżek spacerowych z punktami widokowymi i klimatycznej gospody. W ruinach zamku znajdują się sale wystawiennicze. Do Oybin można dojechać komunikacją zbiorową z Goerlitz przez Zittau, dodatkowo z Zittau do kurortu kursują przewozy kolejowe zabytkową wąskotorową linią, na której realizowane są kursy parowozem. W linii prostej ruiny w Oybin znajdują się 14 km od Bogatyni na Dolnym Śląsku. 











strona oficjalna
(informacje o zasadach zwiedzania i cennik)












ciekawostki o wspomnianych artystach:

zarówno Friedrich, jak i jego uczeń Carus odwiedzili Oybin w drodze w Karkonosze na Dolnym Śląsku:











a w okolicy:

#Zittau,    #Goerlitz,    #Drezno 









polecam także posty oznaczone tagami:













post urlopowy - poza Dolnym Śląskiem (historycznie związany z Dolnym Śląskiem), w zachodniej części Sudetów 









polecam także posty oznaczone tagami:


****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz