Niezwykłe miejsce na terenie pocysterskiego klasztoru w Kamieńcu Ząbkowickim.
Izba może się pochwalić naprawdę ciekawymi i obszernymi zbiorami!
Kamieniecka Izba Pamiątek - Archiwum Społeczne im. Stefana Gnaczy to społeczna inicjatywa kolekcjonerów i regionalistów działająca pod pieczą Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamienieckiej. Siedzibą izby jest budynek na terenie dawnego konwentu zakonnego Opactwa Cystersów w Kamieńcu Ząbkowickim. W salach wystawienniczych można zobaczyć przedwojenne i powojenne pamiątki, ciekawostki regionalne. Są wśród nich m.in. przedmioty codziennego użytku, zabytki sakralne, zabytki techniki, sztuka użytkowa. Zbiory są naprawdę spore i bardzo różnorodne. Na uwagę zasługuje fakt, że izba znajduje się na terenie zespołu architektonicznego wpisanego na listę Pomników Historii (najcenniejszych zabytków i miejsc historycznych w Polsce pod specjalnym patronatem Prezydenta).
"Zespół klasztorny opactwa cysterskiego w Kamieńcu Ząbkowickim – pocysterski barokowy zespół klasztorny z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jakuba Starszego położony w Kamieńcu Ząbkowickim na Dolnym Śląsku, w powiecie ząbkowickim. Obecnie kościół klasztorny pełni funkcję świątyni parafialnej. 23 listopada 1810 król pruski Fryderyk Wilhelm III wydał edykt sekularyzacyjny likwidując opactwo. Zakonnicy wysłani zostali do pracy w parafiach diecezjalnych, a dobra klasztorne uległy rozproszeniu i dewastacji. Zasadniczą ich część przejęła Fryderyka Luiza Wilhelmina, królowa holenderska. Od zakończenia wojny kościół pocysterski pełni rolę kościoła parafialnego. W zachowanych budynkach klasztoru utworzono oddział Archiwum Państwowego oraz izbę Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Ząbkowickiej, a w obiektach gospodarczych Ośrodek Hodowli Zarodowej" (za: Wikipedia)
"Kamieniec Ząbkowicki (niem. Kamenz, Camenz) – miasto w Polsce, położone w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w miejsko-wiejskiej gminie Kamieniec Ząbkowicki. Miejscowość posiadała prawa miejskie w latach 1945–1946. Status miasta otrzymała ponownie 1 stycznia 2021" (za: Wikipedia)
"Zespół architektoniczno-krajobrazowy w Kamieńcu Ząbkowickim został uznany za pomnik historii rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 marca 2024 r. Granice proponowanego pomnika historii obejmują teren, którego centrum historyczne, kompozycyjne i widokowe stanowią dwa sąsiadujące komponenty zintegrowane w połowie XIX stulecia: opactwo cystersów wraz z osadą przyklasztorną, pałac wraz z parkiem i kościołem ewangelickim" (za: zabytek.pl)
strona oficjalna:
mapa/lokalizacja:
polecam również:
a w okolicy:
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz