Niezwykła wystawa czasowa prezentująca wspaniały dar!
Bożonarodzeniowa magia w salach jednego z najciekawszych muzeów Dolnego Śląska.
Na przełomie 2024 i 2025 roku Muzeum Porcelany w Wałbrzychu zaprezentowało kolekcję miniaturowych serwisów oraz innych zabawek dziecięcych z przełomu XIX i XX wieku. Ten uroczy i interesujący zbiór cudeniek został przekazany przez kolekcjonerki - siostry pochodzące z przedwojennego Wałbrzycha.
Ekspozycja utrzymana jest w świątecznym klimacie, a widok maleńkich filiżanek czy talerzyków w towarzystwie "antycznych" lalek i misiów robi niesamowite wrażenie.
PORCELANOWE BOŻE NARODZENIE
- wystawa miniatur serwisów porcelanowych i zabawek z XIX i XX wieku
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
[wystawa czasowa]
6 grudnia 2024 - 31 stycznia 2025 roku
"Na tej wyjątkowej wystawie zaprezentujemy Państwu chyba największą na Dolnym Śląsku, a pochodzącą z wałbrzyskich i europejskich fabryk, kolekcję porcelanowych serwisów stołowych dla dzieci, jak również miniaturowych kompletów porcelany dla lalek. Wiele z nich nierzadko stanowiło miniaturowe kopie najbardziej rozchwytywanych serwisów produkowanych przez fabryki w rzeczywistych rozmiarach. Całości tej niezwykłej ekspozycji dopełnią oryginalne zabawki z przełomu XIX i XX wieku, w tym porcelanowe lalki, pluszowe misie, konie na biegunach, lalki w strojach regionalnych i narodowych, ale także wózki, domki dla lalek i mebelki do nich. Ujrzycie przepiękne historyczne rzemiosło, w którym dbało się o każdy najmniejszy detal. Ta ogromna kolekcja została nam ofiarowana przez dawne mieszkanki naszego miasta. Z wielkiego sentymentu i miłości do Wałbrzycha szukały odpowiedniego miejsca, które przyjmie ich kolekcjonowane przez całe życie skarby" (za: Muzeum Porcelany w Wałbrzychu)
strona oficjalna - więcej informacji:
mapa/lokalizacja:
moja relacja z muzeum:
polecam również:
zapraszam również:
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz