Na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID) można zapoznać się z ciekawym dokumentem. To „Raport o stanie zachowania zabytków nieruchomych w Polsce”. Chciałbym przywołać kilka cytatów z tego ciekawego opracowania:
„Liczba obiektów na terenie poszczególnych województw kraju jest znacznie zróżnicowana i waha się od 8429 w województwie dolnośląskim do 1653 w województwie świętokrzyskim”. *
Już po tym cytacie widać, że na Dolnym Śląsku mamy prawdziwy ogrom skarbów kultury. Czyli... jest co zwiedzać i co podziwiać!
„Różnica między województwem o największym zagęszczeniu obiektów zabytkowych
na jednostkę powierzchni (dolnośląskie) a najmniejszym (podlaskie) jest prawie czterokrotna”*
Inne regiony w kraju mogą pozazdrościć takiego wysypu zabytków.
Ponadto na Dolnym Śląsku znajduje się szczególnie wiele obiektów starych.
„W rejestrze zabytków figuruje 450 obiektów powstałych do połowy XIII w. (cezurę stanowi umowna granica pomiędzy epoką architektury romańskiej i gotyckiej). Najwięcej zabytków z tego okresu znajduje się w województwie dolnośląskim (140 obiektów stanowiących ponad 30% wszystkich obiektów powstałych do połowy XIII w.)”
[...]
Najwięcej zabytków datowanych na okres od II połowy XIII do XV w. wpisanych jest do rejestru w województwach dolnośląskim (20,20%)...”*
Region obfituje też w zabytki sakralne, które jak wiadomo, często są nie tylko architektonicznymi perełkami, ale też wiekowymi świadectwami przemian kulturowych i skarbnicami dzieł sztuki począwszy od malarstwa, przez rzeźbę, po organmistrzostwo oraz piśmiennictwo:
„Najwięcej zabytków o funkcjach sakralnych znajduje się w województwie dolnośląskim (11,43%)”*
Niestety są też mniej pozytywne wieści:
„Najwięcej zagrożonych obiektów rezydencjonalnych wskazano w województwach dolnośląskim (30,70%) i zachodniopomorskim (32,42%)”.*
Jak widać z tych kilku załączonych cytatów, Dolny Śląsk jest prawdziwą skarbnicą pod względem zabytków nieruchomych. Co krok możemy się zetknąć z niezwykłymi skarbami przeszłości. Relacje z odwiedzin w wielu z nich można znaleźć na blogu – i zachęcam do ich oglądania!
Przypomnę, że jest wiele sposobów na wyszukanie zabytkowych ciekawostek.
>> Można np. posiłkować się chmurą tagów (czyli silva rerum na blogu). Znajdziemy tu zarówno tagi dotyczące lokalizacji, ale i nazwy obiektu, a także klucze segregujące zabytki należące do listy UNESCO czy Pomników Historii Prezydenta RP.
>> Można też szukać za pomocą map. Na blogu znajduje się kilka map tematycznych. W tym mapa:
Zamki i pałace
Szlaki kulturowe
Z pełną treścią raportu można zapoznać się na stronie www.nid.pl.
Ilustracje:
Zamek Książ
Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie
Kościół Pokoju w Świdnicy
Hala Stulecia we Wrocławiu
Pałac Wojanów
---------------------------------------
* NID: Raport o stanie zachowania zabytków nieruchomych w Polsce
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz