Zimą, 11 stycznia 1904 roku w Kamiennej Górze (wówczas Landeshut) odbył się podniosły ślub z udziałem ostatniego cesarza Niemiec i wystawne wesele na zamku! Hrabianka Armgard zu Stolberg-Wernigerode, córka właściciela zamku Kreppelhof (marszałka Reichstagu od 1907), dama dworu cesarzowej Augusty Wiktorii, poślubiła hrabiego Oskara von Platen-Hallermund, marszałka dworu cesarza Wilhelma II i wiceadmirała.
Cesarz przybył na tę uroczystość specjalnym pociągiem podstawionym z Berlina. Ślub odbył się w Kościele Łaski w Kamiennej Górze. Na tę wyjątkową okazję miasto było odświętnie udekorowane i założono specjalne iluminacje. Małżeństwo zakończyła przedwczesna śmierć kamiennogórzanki w 1912 roku...
Rok przed weselem, w 1903, w bawarskim Landshut odbyła się historyczna inscenizacja (rekonstrukcja) średniowiecznego wesela - Landshuter Hochzeit. Kamienna Góra i Landshut bywają mylone. Opowieść o weselu w Bawarii przenosi się na Śląsk. Więcej o tym w linku poniżej.
widok na zamek w czasach świetności - Alexander Duncker (1813-1897) (domena publiczna)
Nie wiem, jaki marsz weselny grany był na ślubie Armgardy i Oskara, ale muzyczna ciekawostka wiążę się z rodziną cesarza, który gościł w Kamiennej Górze. Jego ojciec - Friedrich III (jako książę Friedrich Wilhelm von Preußen) - ożenił się z Wiktorią, księżną królewską, 25 stycznia 1858 roku. Na ich ślubie zagrano marsza weselnego Mendelssohna. Tak rozpoczęła się weselna sława tej kompozycji! Z kolei na koncercie po ślubie zagrano scenę z "Lohengrina" Wagnera, w której rozbrzmiewa drugi słynny marsz weselny! Jako dodatkową ciekawostkę można dodać, że zarówno Wagner, jak i Mendelssohn gościli na Dolnym Śląsku osobiście.
Warto zaznaczyć, że również w 1904 roku pod Kamienną Górą (obecnie w granicach miasta) otwarte zostało sanatorium dla kobiet z gruźlicą, które otrzymało nazwę Kaiserin - Auguste - Viktoria - Volksheilstätte für Frauen, na cześć cesarzowej. Ciekawostką jest to, że Augusta Wiktoria urodziła się w Dłużku, w dobrach jej ojca. To wieś w województwie lubuskim, w powiecie żarskim, w gminie Lubsko. Regionalnie są to Dolne Łużyce, związane z księstwem głogowskim. Augusta Wiktoria i jej mąż, przyszły cesarz, poznali się w 1879 roku w Primkenau, czyli Przemkowie, gdzie ojciec późniejszej cesarzowej organizował polowania. Przemków to miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim. Leży około 70 km od Dłużka.
Zamek w Kamiennej Górze niestety nie przetrwał próby czasu. W latach 60. XX wieku częściowo spłonął. Choć obiekt znajduje się w rejestrze zabytków od 1951 roku, nie znalazł się dobry gospodarz, który zabezpieczyłby pałac przed dalszą dewastacją. Kolejne dekady przynosiły postępujące zniszczenia. W listopadzie 2018 roku wolontariusze Dolnośląskiego Towarzystwa Miłośników Zabytków i Stowarzyszenia Historycznego Sudety prowadzili prace porządkowe na terenie ruin.
zimowe ruiny zamku w Kamiennej Górze
polecam również:
- Od luksusowego wesela, przez pomyłkę historyczną, po wpis na listę UNESCO (czyli jak Śląsk pomylono z Bawarią)
- Niesamowite!: Sudety jako Arkadia na barokowym weselu margrabiego z frankońskiego Bayreuth (góry, ciekawostka, muzyka)
- Mendelssohn – dał nam Marsz Weselny, ożywił Pasję Bacha... wsparł dolnośląskich powodzian
- Łabędzi rycerz i Śląsk (Lohengrin Wagnera i kilka śląskich smaczków)
- Sudeckie szpitale niczym z Czarodziejskiej Góry, czyli swojskie Davos (Sokołowsko, Kowary i Kamienna Góra)
- Kamienna Góra – miasto pełne zabytków, historii, pięknych krajobrazów i niezwykłych kontekstów!
Ciekawe zdjęcia archiwalne, z epoki świetności, w tym wnętrza, można znaleźć na stronie Instytutu Herdera (Herder-Institut): https://www.herder-institut.de/bildkatalog/iv/72748
polecam również posty z tagami:
#historia , #ciekawostka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz