Zamek położony jest na skalnym cyplu nad porośniętą lasem doliną. Przełomy Pełcznicy objęte są ochroną w ramach Książańskiego Parku Krajobrazowego. Całość – trzeci co do wielkości zamek w Polsce oraz bujne zielone okolice – tworzą spektakularną, romantyczną scenerię.
wyjątkową wersję Książa z 4 stron i w 4 porach roku można podziwiać w Mauzoleum Hochbergów w Wałbrzychu. Znajdują się tam freski autorstwa Feliksa Antoniego Schefflera
Książ (niem. Fürstenstein) to wspaniały zespół rezydencjalny znajdujący się w Wałbrzychu. Znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich (zaczyna go Zamek Grodno w Zagórzu, o którym niedawno pisałem w moim cyklu Turystyczne Hity).
Zamek ten został wybudowany w latach 1288–1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego na miejscu dawnego grodu drewnianego. Następnie przez wieki zmieniał swoich właścicieli. W 1603 albo 1605 Hochbergowie, przyszli właściciele Wałbrzycha, otrzymali zamek i przynależne do niego dobra. Opiekowali się zabytkiem i rozbudowali go. W ich posiadaniu był aż czasów III Rzeszy. W XIX i XX wieku w zamku gościło wiele sław. Obecnie w zamek jest udostępniony zwiedzającym. Odbywają się tam liczne wydarzenia kulturalne i towarzyskie. Działa galeria. Cały kompleks jest miejscem popularnym wśród turystów gównie z krajów Europy.
Niewątpliwie na uwagę zasługują „fotogeniczne” punkty widokowe. Częstą pamiątką z odwiedzin w Książu są zdjęcia wykonywane z takich miejsc.
Nie sposób nie wspomnieć o najbliższym otoczeniu samej bryły zamkowej. To malownicze ogrody i tarasy, a także park z rododendronami. Tam również pory roku fantastycznie objawiają się rozmaitymi widokami.
Wnętrza to już raczej obszar poza wpływem zmian sezonowych. Jednak i tam je spostrzeżemy. Choćby wiosną, kiedy w maju zamek zalewa morze kwiatów. To niezwykły czas, kiedy odbywa się tam święto dedykowane kwitnącym roślinom.
Na pewno warto zobaczyć ten zamek i jego okolicę. Bez względu na porę roku. A wręcz trzeba go poznać nie raz, o każdej porze roku, dla pełnej świadomości jego uroków. Zachęcam do oglądania Książa wiosną, latem, jesienią, zimą, od południa czy północy oraz za dnia i w nocy!
Na blogu znajduje się wiele postów z galeriami z Książa. Można je znaleźć klikając na tagi. Zamek Książ oraz Książ.
Zachęcam też do przeczytania artykułu:
Quodlibet: Książ vs. Pellerhaus
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz