W 2019 roku odbyły się obchody 100-lecia urodzin wielkiego mima, choreografa i reżysera, Henryka Tomaszewskiego.
Z powojennym Dolnym Śląskiem wiąże się wiele ważnych biografii. Także w historii teatru zapisali się twórcy żyjący na tym terenie. Taką postacią był bez wątpienia Tomaszewski, którego nazwisko znajdziemy w podręcznikach o teatrze wydawanych na całym świecie.
popiersie Tomaszewskiego, Galeria Wielkich Wrocławian, autor: Tomasz Rodziński, 2002
tablica pamiątkowa na domu, w którym Tomaszewski mieszkał we Wrocławiu
Wrocław – Dolnoślązak z wyboru
Henryk Tomaszewski (właściwie Henryk Karol Robert König – z mieszanej polsko-niemieckiej rodziny) urodził się 20 listopada 1919 roku w Poznaniu. Studiował w Krakowie. Karierę zrobił we Wrocławiu. Był tam związany z zespołem opery, a później z własną grupą. Był bardzo cenionym wykonawcą ról, podziwianym za niezwykły warsztat i nowatorstwo. Zasłynął jako twórca tzw. teatru ruchu, charyzmatyczny reżyser, który nie bał się podążać nowymi tropami w poszukiwaniu własnego języka. Jego twórcze starania wzbogaciły teatr o nowe środki wyrazu. Już to zapewniło Tomaszewskiemu ważne miejsce nie tylko dziejach polskiej, ale i światowej sztuki scenicznej. We Wrocławiu nadal działa teatr pantomimy, któremu patronuje reżyser zmarły w 2001 roku.
Ponadto w 2017 roku uruchomione zostało Muzeum Teatru. Jego patronem jest również Tomaszewski. Zbudowane jest z wystaw, które dokumentują życie i twórczość trzech twórców i badaczy: Henryka Tomaszewskiego, reżysera; Stefana Arczyńskiego, wybitnego fotografa teatralnego, i prof. Janusza Deglera, teatrologa. Na ekspozycjach można podziwiać mieszkanie Tomaszewskiego, bibliotekę Deglera i pracownię Arczyńskiego.
Muzeum Teatru we Wrocławiu
Karpacz
Tomaszewski zmarł w Kowarach w 2001 roku. Został pochowany na cmentarzu górskim koło kościoła Wang w Karpaczu. Obok jego grobu znajduje się mogiła Tadeusza Różewicza, który spoczął tam w 2014 roku.
grób Tomaszewskiego
W karkonoskiej miejscowości znajdziemy nie tylko miejsce ostatniego spoczynku wielkiego człowieka teatru, ale też pamiątki z nim związane. W 1995 roku powstało w Karpaczu Muzeum Miejskie Zabawek, które prezentuje zbiory przekazane przez Tomaszewskiego w 1994 roku. Właśnie z tym miejscem związany jest wiersz wspomnianego liryka, Różewicza: „W gościnie u Henryka Tomaszewskiego w Muzeum Zabawek”. Muzeum ma swoją siedzibę obecnie w dawnym budynku dworca.
Muzeum Zabawek w Karpaczu
O teatralnych ciekawostkach z Dolnego Śląska TUTAJ.
posty oznaczone tagiem #teatr
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz