"Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia – placówka muzealna, zlokalizowana na terenie zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Otwarta została 9 listopada 2014 roku po gruntownym rozbudowaniu Muzeum Przemysłu i Techniki mieszczącego się w tym miejscu od 1999 roku. Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki została wpisana 2015 roku na listę Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.
W 1770 r. w Wyższym Urzędzie Górniczym w Złotym Stoku zarejestrowano kopalnię węgla pod nazwą „Fuchs”, która powstała z połączenia licznych niewielkich kopalń, istniejących na terenie gminy Biały Kamień od XVI wieku. Ze względu na nierentowność kopalnia została postawiona w stan likwidacji w 1990 r. Ostatni wózek z węglem wyjechał na powierzchnię 20 września 1996 r., a 17 września 1998 r. zakończono likwidację wyrobisk podziemnych" (wikipedia)
oficjalna strona:
lokalizacja/mapa:
(zabytek znajduje się niedaleko - około 1,4 km - stacji Wałbrzych Centrum na linii kolejowej Wrocław - Jelenia Góra, przy Starej Kopalni znajduje się też przystanek komunikacji miejskiej - Wysockiego, Biały Kamień - na liniach między Wałbrzychem a Szczawnem-Zdrojem)
Google Mapy: https://goo.gl/maps/6jkjPDCShPLHDuxD8
Mapy.cz: https://en.mapy.cz/s/darepaduha
na zdjęciach:
wnętrza kopalni (wystawy dotyczące górnictwa, w tym narzędzia pracy i ratownicze, kufle z karczmy piwnej, mundury i odzież robocza, pamiątki, sztandary, odznaczenia), wieża widokowa (panoramy na Góry Wałbrzyskie i kopalnię) oraz trasa podziemna
(inne atrakcje, w tym Zamek Książ, góry, parki, muzea, stare miasto)
polecam również:
UWAGA: opis i wskazówki w tekście według stanu na dzień publikacji - autor nie odpowiada za zmiany w oznakowaniu szlaków, dróg, kategorii parkingów, dostępności lokalizacji czy cen oraz aktualizacji oficjalnych stron internetowych, a także funkcjonowania interaktywnych map w źródłach
galeria na FB:
(zobacz więcej, kliknij na logo Fb w prawym górnym rogu lub ikonkę reakcji: polub/skomentuj)
tagi zawierające lokalizację i inne cechy widoczne w wersji na komputer (możliwość przełączenia z wersji mobilnej u dołu strony)
Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :)
Narzędzia do łatwego udostępniania na portalach społecznościowych i wysyłki email dostępne są poniżej. Zachęcam do korzystania :).
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:
- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:
kilkadziesiąt nowych postów miesięcznie: Dolny Śląsk, Sudety, historia, przyroda, sztuka, muzyka, ciekawostki!
ponad 1500 galerii na Facebooku
ponad 2900 postów na blogu
ponad 4400 obserwatorów na FB
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz