Natura tworzy cuda - o tym można się przekonać na każdym kroku w Sudetach!
Warto wybrać się na spacer w Góry Stołowe i zobaczyć krajobrazową szkatułkę skarbów, która powstała w wyniku działania żywiołów. Tutaj możecie się przekonać, co się stanie, kiedy z morza... powstaną góry.
"Skalne Grzyby (niem. Goldbacher Felsen) – skupisko skał w Górach Stołowych, w Sudetach Środkowych, w południowo-zachodniej Polsce. Skalne Grzyby znajdują się w południowo-wschodnim fragmencie stoliwa Gór Stołowych. Ciągną się wzdłuż dolnego piętra Gór Stołowych między Batorowem a Radkowskimi Skałami po południowo-zachodniej stronie wierzchowiny. [...]"
"[...] Jest to grupa oryginalnie ukształtowanych w różnym zagęszczeniu form skalnych, rozrzuconych na wysokości ok. 680–700 m n.p.m. i ciągnących się na długości około 2 km, często ustawionych piętrowo na sobie. Skałki mają kształty grzybów, maczug, baszt i bram. Szereg form skalnych posiada własne nazwy, są to np. "Borowik", "Skalne Wrota", "Zrośnięte Grzyby", "Pingwinki", "Piętrowe Grzyby". Grupa skalna "Skalne Grzyby" – powstała w wyniku erodowania ławic piaskowca na krawędzi wierzchowiny. Są to formy skalne zbudowane z piaskowców i nieprzepuszczających wody margli i łupków. Przed orogenezą stanowiły dno morza" (galeria)
strona oficjalna:
mapa/lokalizacja:
(trasa z Wambierzyc)
(możliwe również dojście szlakami z Karłowa, Szczytnej czy z szosy stu zakrętów w Radkowie)
polecam również:
>> Góry Stołowe
a w okolicy:
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz