Translate

20 lutego 2023

Kościół św. Anny w Ząbkowicach Śląskich - sakralna perła w cieniu Krzywej Wieży (GALERIA)


Piękny kościół położony obok słynnej krzywej wieży, niedaleko zamku w Ząbkowicach Śląskich. 

Cenne wyposażenie, pamiątki, dzieła sztuki i intrygujące konteksty. 








"Kościół św. Anny w Ząbkowicach Śląskich. Świątynia została zbudowana z fundacji Karola IV Luksemburskiego w latach 1354-1415 w stylu gotyckim. W 1428 roku miasto poważnie ucierpiało podczas najazdu wojsk husyckich. W XVI wieku nawa główna i prezbiterium zostały nakryte nowymi sklepieniami. W 1772 roku świątynia została rozbudowana o późnobarokową kaplicę św. Anny. W latach 1893–1896 świątynia została odrestaurowana w stylu neogotyckim [...]" (wikipedia) 










"[...] Świątynia nakryta jest przez cztery rodzaje sklepień: krzyżowo-żebrowe nad nawami bocznymi, zakrystią i kaplicą chrzcielną; sieciowe nad prezbiterium i nawą główną; gwiaździste ośmioramienne nad zachodnim przęsłem nawy głównej oraz czteroramienne nad północną kruchtą i w sali bractwa maryjnego. We wnętrzu znajdują się m.in. rzeźba Św. Anny Samotrzeciej z 1493 roku, rzeźbiona w piaskowcu ambona z 1619 roku z alabastrowymi płaskorzeźbami. Na zewnętrznym murze liczne epitafia m.in. Wita Stwosza Młodszego, syna złotnika zgorzeleckiego Floriana, wnuka Wita Stwosza" (wikipedia) 







epitafium: Veit Stoß der jüngere , † 1569


*** (kiedy zwiedzałem kościół renesansowe nagrobki księcia ziębickiego Karola I Podiebrada (zm. 1536) i jego żony Anny (zm. ok. 1541), córki księcia żagańskiego Jana II Szalonego były w remoncie)

strona oficjalna:

mapa/lolakizacja:









polecam również:





polecam również inne posty oznaczone tagiem:

a w okolicy:

****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku




 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz