Prawdziwa perełka Ziemi Kłodzkiej i Sudetów - drewniany kościółek z XVIII wieku z Biblią namalowaną ponad głowami wiernych.
Malowniczy kościół w górskiej wsi koło Bystrzycy Kłodzkiej.
"Kościół św. Anny w Zalesiu – drewniany rzymskokatolicki kościół, wybudowany w 1717, położony w Zalesiu. Jest jednym z czterech zachowanych drewnianych kościołów na ziemi kłodzkiej. Wnętrze o wymiarach 13,5x7,5 m rozdzielone na nawę i prezbiterium półkolistym łukiem tęczowym, nakryte drewnianym belkowym, odeskowanym stropem z podciągami, podzielonym na kasetony. 45 oddzielnych kasetonów stropowych i 11 na balustradzie chóru muzycznego ozdobione są XVIII wieczną polichromią figuralną o tematyce biblijnej. Cały ten zespół polichromii, tzw. Biblia Pauperum, czyli obrazkowe przedstawienie scen biblijnych dla niepiśmiennych, jest najcenniejszym elementem świątyni. Pozostałe skromne barokowe wyposażenie kościoła to: drewniany, polichromowany ołtarz główny z 1720, przedstawiający patronkę kościoła św. Annę. Cały dach i sygnaturka pokryte są gontem. Kościół należy do parafii św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej." (wikipedia)
na zdjęciach:
kościół z zewnątrz i stary cmentarz, tablica pamiątkowa, wnętrza: w tym malowany sufit i chór, ołtarz, Nepomucen, ambona
"Gerhard Franziskus Johannes Hirschfelder (ur. 17 lutego 1907 w Kłodzku, zm. 1 sierpnia 1942 w KL Dachau) – niemiecki ksiądz rzymskokatolicki dekanatu kłodzkiego archidiecezji praskiej, duszpasterz i obrońca młodzieży przed nazizmem" (wikipedia)
"Zalesie (niem. Spätenwalde) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka. Leży w Górach Bystrzyckich, w dolinie potoku Drwina, na wysokości około 490-730 m n.p.m." (wikipedia)
więcej informacji o zabytku:
mapa/lokalizacja:
polecam również:
A w okolicy:
****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Witam serdecznie
OdpowiedzUsuńMoja okolica :) Bardzo piękne zdjęcia i świetna relacja :)
Pozdrawiam