Wybrane pamiątki związane z rodziną, która panowała na tronach połowy Europy, a jej wpływy obejmowały kilka kontynentów. Rodu, który zasłynął jątrzeniem konfliktów, a także... genetycznymi wadami. Habsburgowie zapisali się również w dziejach Śląska, w tym Dolnego Śląska, gdzie do dziś można podziwiać rozmaite interesujące ślady z ich czasów i będące świadectwem ich decyzji.
Subiektywny wybór kontekstów z galerią zdjęć nawiązującą do materialnego dziedzictwa związanego z Habsburgami.
Panowanie Habsburgów to m.in. czas niepokojów, wojen, klęsk głodu i zarazy, nietolerancji religijnej - szczególnie represji katolików wobec ewangelików i Żydów. Z drugiej strony wiele najbardziej zadziwiających i wypływowych miejsc czy instytucji swoje pochodzenie zawdzięcza właśnie tej dynastii (rozwój klasztorów, powstanie uniwersytetu itp).
Habsburgowie to dynastia niemiecka, która panowała m.in. w krajach niemieckich i włoskich, Czechach, Hiszpanii, Portugalii, Burgundii, na Węgrzech, Niderlandach, na Śląsku oraz w hiszpańskich i portugalskich koloniach w Azji, Afryce i obu Amerykach. Dynastia w linii męskiej wygasła w 1740. Ostatnia władczyni z rodu – Maria Teresa Habsburg - założyła nową dynastię.
Oto wybrani przedstawiciele domu Habsburgów i ich wpływ na śląską ziemię (wybór kontekstów ze szczególnym uwzględnieniem materialnych śladów obecnych do dziś)
- Ferdynand III - Kościoły Pokoju (zgoda na budowę 3 kościołów ewangelickich ujęta w warunkach pokoju westfalskiego. Zachowane do dziś kościoły w Świdnicy i Jaworze zaliczają się do światowego dziedzictwa UNESCO)
- Leopold I - Uniwersytet Wrocławski (cesarza upamiętnia Aula Leopoldina z jego wizerunkiem), ponadto wspieranie inicjatywy beatyfikacji Jana Nepomucena - rozwój kultu świętego (stąd liczne posągi, kaplice tego patrona na Śląsku pod panowaniem Habsburgów)
- Józef I - Kościoły Łaski (zgoda na budowę 6 kościołów ewangelickich ujęta w warunkach ugody altransztadzkiej. W województwie dolnośląskim zachowały się 3 z tych kościołów: w Jeleniej Górze, Kamiennej Górze i Miliczu)
- Maria Teresa - 3 wojny śląskie z Prusami w latach 1740-1763, rozpoczęte wojną o sukcesję austriacką, utrata Śląska na rzecz królestwa pruskiego. Pamiątką po tych czasach są m.in. twierdze i forty na ziemi kłodzkiej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz