Translate

2 marca 2023

Habsburgowie – wybrane ślady na Dolnym Śląsku (uniwersytet, wyjątkowe kościoły ewangelickie, kult Nepomucena... wojny)

Wybrane pamiątki związane z rodziną, która panowała na tronach połowy Europy, a jej wpływy obejmowały kilka kontynentów. Rodu, który zasłynął jątrzeniem konfliktów, a także... genetycznymi wadami. Habsburgowie zapisali się również w dziejach Śląska, w tym Dolnego Śląska, gdzie do dziś można podziwiać rozmaite interesujące ślady z ich czasów i będące świadectwem ich decyzji. 


Subiektywny wybór kontekstów z galerią zdjęć nawiązującą do materialnego dziedzictwa związanego z Habsburgami. 

Panowanie Habsburgów to m.in. czas niepokojów, wojen, klęsk głodu i zarazy, nietolerancji religijnej - szczególnie represji katolików wobec ewangelików i Żydów. Z drugiej strony wiele najbardziej zadziwiających i wypływowych miejsc czy instytucji swoje pochodzenie zawdzięcza właśnie tej dynastii (rozwój klasztorów, powstanie uniwersytetu itp).  


Sala Książęca w klasztorze w Lubiążu, znajdują się tam posągi cesarzy Józefa I, Leopolda I, Karola VI


Józef I, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, portret z Kościoła Łaski w Kamiennej Górze


Leopold I Habsburg, Zamek Książ
12 lutego 1666 roku cesarz Leopold I nadał Janowi Henrykowi I (Hans Heinrich I. von Hochberg) i jego potomkom dziedziczny tytuł hrabiego (Graf) i pana na Książu


Sala Książęca w klasztorze w Lubiążu, znajdują się tam posągi cesarzy Józefa I, Leopolda I, Karola VI

Habsburgowie to dynastia niemiecka, która panowała m.in. w krajach niemieckich i włoskich, Czechach, Hiszpanii, Portugalii, Burgundii, na Węgrzech, Niderlandach, na Śląsku oraz w hiszpańskich i portugalskich koloniach w Azji, Afryce i obu Amerykach.  Dynastia w linii męskiej wygasła w 1740. Ostatnia władczyni z rodu – Maria Teresa Habsburg - założyła nową dynastię. 

Oto wybrani przedstawiciele domu Habsburgów i ich wpływ na śląską ziemię (wybór kontekstów ze szczególnym uwzględnieniem materialnych śladów obecnych do dziś)

- Ferdynand III - Kościoły Pokoju (zgoda na budowę 3 kościołów ewangelickich ujęta w warunkach pokoju westfalskiego. Zachowane do dziś kościoły w Świdnicy i Jaworze zaliczają się do światowego dziedzictwa UNESCO)


Kościół Pokoju w Jaworze


Kościół Pokoju w Świdnicy 

więcej na ten temat TUTAJ

- Leopold I - Uniwersytet Wrocławski (cesarza upamiętnia Aula Leopoldina z jego wizerunkiem), ponadto wspieranie inicjatywy beatyfikacji Jana Nepomucena - rozwój kultu świętego (stąd liczne posągi, kaplice tego patrona na Śląsku pod panowaniem Habsburgów)


Uniwersytet Wrocławski, Aula Leopoldina




Uniwersytet Wrocławski, brama, schody cesarskie, fasada


Jan Nepomucen, Bystrzyca Kłodzka

więcej na ten temat TUTAJ

- Józef I - Kościoły Łaski (zgoda na budowę 6 kościołów ewangelickich ujęta w warunkach ugody altransztadzkiej. W województwie dolnośląskim zachowały się 3 z tych kościołów: w Jeleniej Górze, Kamiennej Górze i Miliczu)


Kościół Łaski w Jeleniej Górze


Laska Łaski Józefa I, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, pochodzi z Kościoła Łaski w Kamiennej Górze

więcej na ten temat TUTAJ

- Maria Teresa - 3 wojny śląskie z Prusami w latach 1740-1763, rozpoczęte wojną o sukcesję austriacką, utrata Śląska na rzecz królestwa pruskiego. Pamiątką po tych czasach są m.in. twierdze i forty na ziemi kłodzkiej


bitwa pod Kamienną Górą w 1760 roku czasie III wojny śląskiej, witraż, ratusz w Kamiennej Górze
bitwę wygrał Gideon Ernst von Laudon, naczelny dowódca armii austriackiej, 
został uwieczniony na pomniku Marii Teresy w Wiedniu (Maria-Theresien-Denkmal) - jako jeden z 4 generałów cesarzowej (pomnik konny)


Twierdza Kłodzka

****

polecam również:


42. post z cyklu WOW

Wow! to mój zestaw ciekawostek, w których pokrótce opisuję niezwykłe zabytki czy widoki, jakie udało mi się uchwycić podczas moich wypraw. To rzeczy małe i duże. Często o niecodziennym kontekście lub niezwykłej historii. Zapraszam TUTAJ

****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz