Cenne i ciekawe zbiory najstarszej dolnośląskiej uczelni.
Wyjątkowy, zabytkowy budynek Uniwersytetu Wrocławskiego skrywa piękne sale barokowe, ale i intrygujące zbiory historyczne i naukowe.
W sali im. Romana Longchampsa de Bérier i sali im. Stefana Banacha zobaczyć można stałą ekspozycję muzealiów związanych z długą i fascynującą historią uczelni.
"Sala im. Romana Longchampsa de Bérier - usytuowana dokładnie pod Aulą Leopoldyńska, podobnie jak Oratorium Marianum nie zajmuje pełnej szerokości budynku – od strony południowej towarzyszy jej równoległy korytarz prowadzący do dawnych pomieszczeń Typografii i drukarni uniwersyteckiej, o czym informuje kartusz nad drzwiami. Przez wiele lat sala ta była salą wykładową dla Szkoły Metafizyki i Logiki, Schola Metaphysices et Logices. W XIX wieku, funkcjonując jako Biała Sala służyła studentom, jako miejsce do nauki i uprawiania szermierki. Uniwersytet Wrocławski nie tylko zapewniał nauczycieli szermierki, fechtmistrza i asystentów, którzy nadzorowali ćwiczenia; równocześnie senat ustalał zasady szermierki. Mimo krytyki, szermierka była traktowana jako jeden z najbardziej popularnych elementów starej tradycji uniwersyteckiej. Jej wyrazem było ufundowanie przez władze Wrocławia dla Uniwersytetu Wrocławskiego w roku 1904 fontanny zwieńczonej figurą szermierza dłuta Hugo Lederera. Po wojnie sala była wykorzystywana jako jedna z większych sal wykładowych Uniwersytetu, głównie dla bardzo licznych studentów Wydziału Prawa. W 2002 roku po kapitalnym remoncie zaprezentowano w niej wystawę, 300 lat Uniwersytetu Wrocławskiego 1702-2002″, która stanowiła oprawę plastyczną obchodów jubileuszowych Uniwersytetu. Do 2011 roku była jedyną salą ekspozycyjną Muzeum UWr" (za: https://muzeum.uni.wroc.pl)
"Sala im. Stefana Banacha. Stefan Banach (1892-1945), polski matematyk, jeden z przedstawicieli lwowskiej szkoły matematycznej. W latach 1922–1939 kierował jednym z zakładów w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Jana Kazimierza. W salach im. Stefana Banacha oraz Romana Longchampsa de Bérier prezentowana jest wystawa stała poświęcona historii nauki i nauczania na Uniwersytecie Wrocławskim" (za: https://muzeum.uni.wroc.pl)
polecam również:
mapa/lokalizacja:
więcej informacji:
http://muzeum.uni.wroc.pl/muzeum/historia/
moje relacje z wybranych ciekawych wystaw czasowych w Sali pod Filarem:
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz