Translate

3 października 2024

Nagrobki Piastów w muzeum - niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (GALERIA)


W specjalnej galerii zaaranżowanej na kryptę zaprezentowane są płyty nagrobne i sarkofagi Piastów śląskich. 

To jedne z najcenniejszych tego typu zabytków w Europie środkowej. 

Relacja z wyjątkowej wystawy stałej „Śląska rzeźba kamienna XII–XVI w.” w gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu. 

Można tam zobaczyć bezcenny sarkofag Henryka IV Probusa, ale i nagrobki Henryka II Pobożnego czy Mechtyldy głogowskiej. Ekspozycję cennych nagrobków uzupełniają średniowieczne rzeźby sakralne oraz witraże. 



Nagrobek Henryka II Pobożnego

sarkofag Henryka IV Probusa

sarkofag Henryka IV Probusa

sarkofag Henryka IV Probusa


"Kolekcja sztuki średniowiecznej znajdującą się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu należy do najcenniejszych w Europie i świadczy o silnej pozycji Śląska jako ośrodka artystycznego tamtych czasów. Wśród zabytków romańskich zwraca uwagę XII-wieczny tympanon z Ołbina pochodzący z portalu kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Wincentego.  Obok niego prezentowane są nagrobki śląskich książąt z rodu Piastów. Aranżacja wnętrza celowo nawiązuje do wyglądu kościelnej krypty. Najcenniejszym obiektem jest ustawiony centralnie nagrobek księcia Henryka IV Probusa (zm. 1290) wykonany pomiędzy rokiem 1300 a 1320. Pierwotnie sarkofag znajdował się na chórze ufundowanego przez księcia kościoła Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Jest to jeden z najpiękniejszych gotyckich nagrobków książęcych w tej części Europy. W 1946 roku sarkofag został odnaleziony we wsi Wierzbna koło Świdnicy, gdzie w obawie przed zniszczeniem ukryto go w czasie II wojny światowej" (za: Muzeum Narodowe we Wrocławiu) 
Polecam: https://mnwr.pl/sarkofag-ksiecia-henryka-iv-probusa-ok-1300-1320-pjm/



sarkofag Henryka IV Probusa


sarkofag Henryka IV Probusa (na pierwszym planie)

Nagrobek Henryka II Pobożnego



Nagrobek Henryka II Pobożnego (na pierwszym planie)





Nagrobek Mechtyldy głogowskiej


"Henryk II Pobożny (ur. 1196/1207, zm. 9 kwietnia 1241 na Legnickim Polu) – książę śląski, krakowski i wielkopolski 1238–1241 (do 1239 tylko w południowej Wielkopolsce po linię rzeki Warty) oraz Sługa Boży Kościoła katolickiego. Poległ w bitwie pod Legnicą.

Henryk IV Prawy lub z łaciny Probus (niem. Heinrich IV. von Breslau lub Heinrich der Gerechte, cz. Jindřich IV. Probus) (ur. 1257 lub 1258, zm. 23 czerwca 1290) – książę wrocławski w latach 1270–1290, książę krakowski w latach 1288–1290, książę ścinawski w latach 1289–1290, minnesinger" (za: Wikipedia) 


******

Ekspozycję uzupełniają cenne przykłady średniowiecznej sztuki rzeźby oraz witraże.  









polecam również:



******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku






 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz