W specjalnej galerii zaaranżowanej na kryptę zaprezentowane są płyty nagrobne i sarkofagi Piastów śląskich.
To jedne z najcenniejszych tego typu zabytków w Europie środkowej.
Relacja z wyjątkowej wystawy stałej „Śląska rzeźba kamienna XII–XVI w.” w gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Można tam zobaczyć bezcenny sarkofag Henryka IV Probusa, ale i nagrobki Henryka II Pobożnego czy Mechtyldy głogowskiej. Ekspozycję cennych nagrobków uzupełniają średniowieczne rzeźby sakralne oraz witraże.
Nagrobek Henryka II Pobożnego |
sarkofag Henryka IV Probusa |
sarkofag Henryka IV Probusa |
sarkofag Henryka IV Probusa |
"Kolekcja sztuki średniowiecznej znajdującą się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu należy do najcenniejszych w Europie i świadczy o silnej pozycji Śląska jako ośrodka artystycznego tamtych czasów. Wśród zabytków romańskich zwraca uwagę XII-wieczny tympanon z Ołbina pochodzący z portalu kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Wincentego. Obok niego prezentowane są nagrobki śląskich książąt z rodu Piastów. Aranżacja wnętrza celowo nawiązuje do wyglądu kościelnej krypty. Najcenniejszym obiektem jest ustawiony centralnie nagrobek księcia Henryka IV Probusa (zm. 1290) wykonany pomiędzy rokiem 1300 a 1320. Pierwotnie sarkofag znajdował się na chórze ufundowanego przez księcia kościoła Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Jest to jeden z najpiękniejszych gotyckich nagrobków książęcych w tej części Europy. W 1946 roku sarkofag został odnaleziony we wsi Wierzbna koło Świdnicy, gdzie w obawie przed zniszczeniem ukryto go w czasie II wojny światowej" (za: Muzeum Narodowe we Wrocławiu)
Polecam: https://mnwr.pl/sarkofag-ksiecia-henryka-iv-probusa-ok-1300-1320-pjm/
Polecam: https://mnwr.pl/sarkofag-ksiecia-henryka-iv-probusa-ok-1300-1320-pjm/
sarkofag Henryka IV Probusa |
sarkofag Henryka IV Probusa (na pierwszym planie) |
Nagrobek Henryka II Pobożnego |
strona oficjalna:
mapa/lokalizacja:
moja relacja z muzeum:
Nagrobek Henryka II Pobożnego (na pierwszym planie) |
polecam również:
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz