Jedna z najważniejszych wystaw historycznych 2024 roku na Dolnym Śląsku.
Muzeum Karkonoskie zaprezentowało eksponaty związane z burzliwymi dziejami Jeleniej Góry i okolic w XVI - XIX wieku. Był to czas wielkich wojen, zaraz, ale i rozwoju kupiectwa, rzemiosła - w tym zwłaszcza tkactwa oraz początki turystyki górskiej.
W czterech salach zaaranżowane zostały interesujące muzealia ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego i wypożyczone. Wśród zaprezentowanych eksponatów wyróżniają się m.in. portrety kupców, pastorów, władców z dynastii Habsburgów, przedmioty związane z cechami rzemieślniczymi i kupiectwem, pamiątki związane z turystyką w Karkonoszach, eksponaty związane z luteranami i Kościołem łaski, starodruki i mapy, stroje.
"Ekspozycja wpisuje się w cykl realizowanych przez muzeum wielkich, interdyscyplinarnych wystaw o charakterze edukacyjnym, których celem jest przybliżenie i popularyzacja wiedzy o historii i dziedzictwie materialnym i niematerialnym regionu Sudetów Zachodnich, na tle Europy Środkowej. Edukacja regionalna, jeden z priorytetów naszej działalności, jest niezwykle ważna, szczególnie na Dolnym Śląsku. Bogactwo kulturowe naszego regionu tworzone było przestrzeni wieków przez różne narodowości i kultury. Interdyscyplinarna wystawa obejmuje 215 lat rozwoju regionu zawierając się w szerokich ramach czasowych od XVI do XVIII wieku i koncentruje się na okresie w dziejach regionu, jakim było panowanie na omawianym terenie dynastii Habsburgów. Tematyka zilustrowana jest za pomocą oryginalnych eksponatów z naszych zbiorów oraz obiektów wypożyczonych z innych muzeów" (za: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze)
„W Cieniu Gór Olbrzymich. Czasy Nowożytne”
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
[wystawa czasowa/ kontynuacja wystawy „W cieniu Gór Olbrzymich – Średniowiecze” 2021/2022)
28 października 2024 - 31 maja 2025
Sala I: Śląsk pod panowaniem Habsburgów, Schaffgotschowie, wojna trzydziestoletnia, luteranie
Sala II: tkactwo - płótno lniane i woale, kupiectwo i cechy rzemieślnicze
Sala III: rozwój gospodarczy regionu - budowa kamienic i pałaców, Kościół Łaski
Sala IV: pokój majętnego kupca, kolekcjonerstwo
strona oficjalna muzeum:
mapa/lokalizacja:
moja relacja z muzeum:
inne wystawy i oddziały:
polecam również inne posty na blogu oznaczone tagami:
*****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz