Translate

16 listopada 2024

Barokowy refektarz w klasztorze dominikanów we Wrocławiu (GALERIA)


Ten wspaniały barokowy skarb przetrwał wyburzanie klasztoru na przełomie XIX/XX wieku i II wojnę światową. 

Niezwykła sala jadalna klasztoru dominikanów to unikatowa pozostałość po jednym z najstarszych klasztorów wrocławskich. Budynki zostały wyburzone w XIX wieku po kasacie zakonów w Prusach. Cudem ocalał fragment jednego skrzydła, skrywający właśnie refektarz. Przed wyburzeniem to arcydzieło ocalili regionaliści śląscy, którzy pod koniec XIX wieku wystosowali list otwarty w obronie barokowej perły. 

Dziś można podziwiać ten mało znany zabytek stolicy Dolnego Śląska. Szczególne wrażenie robią kunsztowne sztukaterie i widoczne malowidła. 













"1 maja 1226 roku, biskup Wawrzyniec przekazał kościół dominikanom, którzy przybyli do Wrocławia z Krakowa. Pierwszym przeorem konwentu został bł. Czesław, którego uznaje się za założyciela wrocławskiego klasztoru dominikanów.  W 1810 roku na terenie pruskiego Śląska doszło do kasaty klasztorów. Likwidacji uległ wówczas także klasztor dominikański we Wrocławiu, a kościół św. Wojciecha przekazano duchowieństwu diecezjalnemu. Zabudowania klasztorne początkowo służyły jako magazyn, a na początku XX wieku zostały rozebrane. Zachował się jedynie barokowy refektarz letni, który przetrwał do naszych czasów" (za: dominikaniewroclaw.pl/historia/)











"Refektarz, czyli dawna klasztorna jadalnia. Wrocławski klasztor istnieje od 1226 roku, a poszczególne części były rozbudowywane i podlegały zmianom na przestrzeni wieków. Budowa refektarza trwała od 1724 roku do 1726 roku z fundacji przeora Humberta Dubeliusa. Zachwyca bogatą dekoracją stiukową i malarską, która pokrywa sklepienie i ściany. Głównym motywem dekoracji są sceny biblijne, alegorie cnót i postacie świętych. W centralnym punkcie znajduje się imponujący plafon z przedstawieniem Nieba i czterech Ewangelistów. W latach 1901-1903, Refektarz Dominikanów przeszedł wielką przebudowę, która nadała mu obecny kształt. Było to związane z budową monumentalnej Poczty Paczkowej zaraz obok klasztoru" (za: staryrefektarz.org) 









więcej informacji: 













polecam również: 






******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz